Altı Haftalık Olana Kadar Yeni Doğan Bebek Bakımı

Altı Haftalık Olana Kadar Yeni doğan Bebek Bakımı

Doğumunuzu narkoz altında yapmadıysanız, bebeğiniz doğar doğmaz çabucak kucağınıza verilir. İlk soru tabii ki “Bebeğim iyi mi? olacaktır. Doğumdan sonraki 24 saat içinde, sağlık personeli teferruat ile inceleyerek her şeyin yolunda gittiğine dair bilgiyi size ulaştıracaktır. Bebeğiniz doğumhaneden çıkarılmadan önce her ikinize üzerinde kimlik bilgilerinizin yazılı olduğu bileklikler takılacaktır. Özellikle fazla sayıda doğum olan merkezlerde, doğum odasında veya çeşitli işlemler nedeniyle kısa süreli de olsa anne yanından ayrıldığı sırada hastane içinde bebeklerin karışmasını önlemek için doğumdan sonra bebeğin koluna kol bandı takılmalıdır.

Yeni doğan bebeğinizi saatler boyu hayranlıkla izleyebilirsiniz. Her bebeğin kendine özgü özellikleri vardır. Başının şeklinden, teninin rengine kadar onu tanımak, sizi nelerin beklediğini bilmek bakımı konusunda kendinize güvenmenizi sağlar. Yeni doğan döneminde doğru bakım bebeğin genel sağlığı üzerinde önemli tesiri olan bir süreçtir. Bu sebepten yeni anne – baba olanlar ciddi bir endişe yaşıyorlar.

En çok merak edilen Altı Haftalık Olana Kadar Yeni doğan Bebek Bakımı nasıl olmalı?

Bebeğinizin görünüşü

Sağlıklı bebekler farklı ölçülerde dünyaya gelirler ancak bazı karakteristik özellikler hepsi için aynıdır.

Başı: Bebeğinizin başı özellikle forseps ya da vakumla doğmuşsa size biraz deforme olmuş gibi görünebilir. Bunun sebebi kafasını oluşturan yumuşak kemiklerin, doğum kanalından geçerken oluşan basınç nedeniyle sıkışmalarıdır. Ayrıca bıngıldağının altında nabız atışlarını fark edebilirsiniz.

Cildi: Bebeğinizin cildi verniks denen cildini koruyucu yağlı bir maddeyle kaplı olabilir. Bebeğinizin cildi solunumu düzene girip kan dolaşımı artana kadar mavimsi görünebilir.

Tüyleri: Bazı bebekler doğduktan sonra lanugo denilen ince, yumuşak tüylerle kaplı olabilir. Bu tüyler doğumu izleyen hafta içinde dökülecektir.

Vücudu: Doğum öncesinde plasenta yoluyla ona geçen hormonlar nedeniyle bebeğinizin göğüsleri ve cinsel organları şiş gibi görünebilir. Bu şişler birkaç gün içinde inecektir.

Bebeklerde Refleks Kontrolleri

Doğduğu andan itibaren bebeğin hayatta kalmasını sağlayan inanılması güç bir dizi reflekse sahiptir. Bu reflekslerin bazıları çocuk doktoru tarafından test edilerek bebeğinizin merkezi sinir sisteminin iyi çalışıp çalışmadığı kontrol edilecektir.

Yorumlar