Anne Karnında Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi

1: AY

Gebeliğin ilk belirtileri: Adet gecikmesi, göğüslerde büyüme, gerginlik, hassasiyet, bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik yiyeceklere ilginin değişmesi.

2: AY

Sigara, alkol ve doktora danışmadan alınan ilaçlar özellikle de bebeğin organlarının geliştiği ilk 3 ay daha zararlıdır.

3: AY

Gebeliğin başlarında görülen bulantı, kusma ve sık idrara çıkma bu dönemden itibaren azalır. Bağırsak hareketleri yavaşladığından kabızlık görülebilir. Aşırı kusma olmamışsa bu dönemde l -2 kg almanız beklenir. Hormon değişikliklerinden dolayı bu dönemde aşırı duygusal olabilirsiniz.

4: AY

Gebelik artık belli oluyor.

Büyük tehlike; KANSIZLIK

Kansızlık anneye ve bebeğine zarar verebilir. Kansız olan bir anne için düşük erken doğum, düşük, ölü doğum riski daha yüksektir. Bu dönemde kansızlığın oluşumunu önlemek için demir desteğine başlanmalıdır.

5: AY

Memelerden ilk süt gelebilir. Sadece silinmeli, meme sıkılmamalıdır. Cilt koyulaşması fazlalaşabilir. Sırt ağrısı, kasıklarda gerilme, vajinal akıntısı, diş eti kanaması gibi yakınmalara sık rastlanır.

6: AY

Kilo artışı hızlanabilir. Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz

7: AY

Sindirim zorluğu ve kramplar gözlenebilir. Karında çatlaklar oluşabilir. Uyku bozuklukları olabilir.

8: AY

Büyüyen bebek iç organlarınıza baskı yaparak solunum güçlüğüne, sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. Koşarken, gülerken ya da öksürürken idrar kaçırabilirsiniz. Olabildiğince dinlenmeli, uzanıp yatmalısınız. Kilo artışınız fazla ise karbonhidratları azaltmalısınız. Gebelikte alınan yaklaşık kilonun 10-12 kg arasında değişmesi idealdir. Bebeğinize gereken temel malzemeleri şimdiden almalısınız.

9: AY

Çalışıyorsanız doğum iznine çıkmış, doğum hazırlıklarına başlamış olmalısınız. Bu dönemde anne olmanın vereceği sorumluluklar sebebiyle heyecanlı olabilirsiniz.

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi Sırasında Neler Oluyor?

Bu dönemde bebek başının leğen kemiği boşluğuna girmesi ile mide yanması, sindirim, solunum güçlüğü yakınmaları azalır. Bebeğin başı idrar torbasına baskı yaptığı için idrara çıkma sıklığı artabilir. Sizi yorabilecek işlerden kaçınmalısınız.

Artık bebeğiniz geliyor

Doğum için büyük bir heyecan başlar, biran evvel doğumun gerçekleşmesini isteyebilirsiniz.

Şimdi Neler Oluyor

Aldatıcı doğum ağrıları az sizi yanıltabilir ve doğumun başladığını sanabilirsiniz. Bunlar düzenli ve sık değildir.

Bu dönemlerde fazlaca dinlenin

Doktor kontrollerinizi aksatmayın, doğum gerçekleşebilir.

Yorumlar