Anne Karnındaki Bebeğin 4 – 5 Ayları

Anne Karnındaki Bebeğin 4 – 5 Ayları

Anne ve bebeğin artık gerçek anlamda birbirlerini ve değişimleri sahneye koyduğu aylardır anne karnındaki bebeğin 4. ve 5. ayları. Bilinçli ya da bilinçsiz, özverili ya da spontan beslediğiniz; büyümekte olan bir canlı vardır içinizde.

Hamileliğin 4. ayı 12 ile 16. haftalar  arasına denk gelir. Hamileliğimizin 4 . ayında bebeğimizin vücudu artık daha da belirgin hale gelmiştir. Bebeğimiz bu ayda tam olarak bir insan şeklini almış durumdadır ve anne karnında oldukça hareketlidir. Kolları , bacakları indirip kaldırır, gövdesini zıplatır.4. ayda bebeğimizin omurgası tam olarak son şeklini almak üzeredir. Önceki aylara kıyasla başıyla boynu arasındaki uzaklık artmış ve daha belirgin hale gelmiştir. Kolları ve bacakları uzar, hatta parmaklarını dahi sayabiliriz. Parmak izi bile vardır bebeğimizin. Parmak emme refleksi geliştirir kendince. Çenesi daha belirgindir. Anne karnında dış uyaranlara karşı hassaslaşmıştır ve kıvrılarak, zıplayarak, dönerek tepki verir. 4. ayda bebeğimiz yutkunmaya ve çişini yapmaya başlamıştır. Kordon yardımıyla beslendiği gibi karın içindeki bu amniyotik sıvı içerisinde yaşar, bu suyu içer. Yutağı gelişmediği içinde sık sık hıçkırma eğilimindedir. Bu ayda bebeğimizin cildi çok ince zar gibidir ve tüm damarları, oluşan organları rahatlıkla görülebilir. Kafasının üzerinde ince tüycükler oluşur. Bebeğimiz izin verirse bu ayda cinsiyet öğrenme şansını yakalayabiliriz. Biraz da hekimin görme kabiliyetine bağlıdır bu durum. Tırnaklar oluşmuş, sinir sistemi gelişimi tamamlanmak üzeredir.

Hamileliğin 5. Ayı 17 ile 20. haftalar  arasına denk gelir. 5. ayda  bebeğimiz anne karnında hızla gelişimini sürdürür. Bu ayda kulak kemikleri büyüme gösterir ve beyin gelişmeye başlar. Bu ayda bebeğimizin gr olarak ilk kilosunu ve cm olarak boyunu ölçebiliriz. Sinir sistemi gelişimi tamamlanmış, bacakları kollarından daha uzundur. Kaş ve kirpikleri çıkar, bu dönemlerde bebek vücuduna yağ biriktirme ve kemiklerine kalsiyum depolama faaliyetlerine başlar. 5. ayda bebek hareketleri daha net ve aktif hissedilir. El ve ayak parmaklarını sürekli açıp kapamaya başlar. Ve 5. ayda  bebeğimizin bağırsağında mekonyum adı verilen ilk dışkı oluşur. Tam anlamıyla saç oluşumu da hamileliğimizin 5. ayında gerçekleşir.

Yorumlar