Anne Karnındaki Bebeğin İlk 3 Ayı

Anne Karnındaki Bebeğin İlk 3 Ayı

Gebelik süresinde görülen belirtileri, hastalıkları ve gebenin bakımını üçer aylık üç bölümde incelemek gerekir. En önemlisi ilk ve son üçüncü aylardır.

Bulantı ve kusmalar: Özellikle ilk aylarda şikayet edilir. Bulantı sabahları rahatsız edicidir. Bu gibi şikayetleri olan anne adaylarının, midelerini doldurmamalarını, küçük porsiyonlar halinde yemelerini, kuru yiyecekleri tercih etmelerini, sigara içiyor ise bırakmaları, yağlı ve kızarmış gıdaları kesmeleri gerekir. Normal sayılabilecek kusmalar 3 ve 4. ayın sonunda geriler ve kaybolur. Bazılarında kusmalar bütün gün devam edebilir. Günde 4-5’i geçmeyen kusmalarda müdahaleye gerek duyulmaz. Bu durdurulmayan gebelik kusmasına dönüşür. Anne adayı bitkin görünümde olup hızlı kilo kaybetmeye başlar. Bu gibi hasta hamile kadınlarımızın hastaneye müracaatı şarttır..

Aş erme: Bazı yiyeceklere karşı dayanılmaz istek oluşur. Aş erme kireç, toprak, kibrit, sigara külü, petrol, diş macunu gibi maddelerin isteği halinde ortaya çıkabilir. Koku hissinde de değişimler görülmektedir. Bu şikayetlerde tedavi zararlı istekleri önleme, zararsızları elden geldiğince karşılamaya yöneliktir. Bir hastanın 15 gün içerisinde bir gaz tenekesi kadar ( hemen hemen 25 kg. kadar ) kil denen toprağı yediğini bilirim.

Mide yanması: Yemek arasında, yemeklerden sonra mide yanmaları ve geğirmeleri rahatsız edici olabilir. Bu şikayetleri olan anne adaylarımıza da acı, ekşi, baharatlı, salçalı, sirkeli, kızartma gibi gıdaları yasaklayarak veya bazı ilaçlarla yardımcı olmaya çalışmak gerekir.

Kabızlık ve şişkinlik: Bu tür şikayetleri olan hamile kadınlarımız posa bırakan sebze, meyve ve yeşil salata gibi yiyecekleri bol bol yemeli, konserve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Baş dönmesi, çarpıntı ve bayılma: Tansiyonu düşük gebelerde, göz kararması, baş dönmesi, ani bayılmalar olabilir. Bunlara yatak izni ve gerekirse ilaç verilebilir.

Sık sık idrara gitme: Rahmi öne dönük olan gebelerde, gebe rahmin idrar kesesine baskısı sonucu oluşur. Bu hastalar sık aralıklarla tuvalete gitmekten yakınırlar. Bu şikayetler gebeliğin ilk ve son üçüncü aylarında çok olur. Daha sonra kendiliğinden kaybolur.

Uykusuzluk: Kimi gebeler sürekli uyumaktan, kimi gebelerde uykusuzluktan şikayetçidir. Bu şikayetlere bazı ilaçlarla yardımcı olunur.

Yorumlar