Annenin ve Bebeğin Beslenme Düzeni

ANNENİN VE BEBEĞİN BESLENME DÜZENİ

Aylarca kendi bedeninizde besleyip büyüttüğünüz canlı artık dışarıda, hayatta, sizinle beraber nefes alıyor. Doğum anı, heyecanı, koşuşturması derken, üzerinde durulan merak edilen konulardan biri de anne sütünün varlığı, yeterliliği ve loğusa olan annenin iyi bir şekilde beslenmesidir. Anne sütü bebeğin annesiyle ilk tanışma, annesiyle ilk temas kurma, ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılama aracıdır.

Bu noktadan bakıldığında annenin ve bebeğin beslenme düzeni ilk etap da çok önemlidir. Doğumu takiben ilk yarım saat içerisinde bebeğin anne göğsünden ilk ağız sütünü alması çok önemlidir. Süt gelsin veya az gelsin ya da gelmesin bebek ilk zamanlar ne kadar sık anne göğsünden süt emme çabası içerisinde olursa anne göğsü de o kadar sık uyarılıp süt salgılaması yaparak sütün gelmesine yardımcı olacaktır.

Burada ilk zamanlar sütüm gelmiyor, emziremiyorum diye pes etmemek, üzülüp gerilmemek önemlidir. Bebeğin her ağlamasında anne göğsü vermede sakınca ya da yanlış bir durum yoktur. Yenidoğan bebek ilk bir ay haftalık olarak kilo alış hızı bakımından takip edilir. İstisnasız her bebek doğum sonrası kilo kaybına uğrar. İlk günlerde emme konusunda deneyimsiz olan bebek fazla enerji harcayacaktır.

Aynı zamanda annenin de ilk günlerde gelen sütü az olduğundan doymasın da ya da kilo almasında yardımcı olamayacaktır. Bebek doğumu takip eden bir hafta on gün içerisinde doğumdaki kilosuna ulaşabilir. Artık bundan sonra bebeğinizin haftalık 200-250 gr, aylık 800-1000 gr kilo alması beklenir.

Hem kendi sağlığı hem de yenidoğan bebeğinin sağlığı açısından loğusa kadının çok iyi beslenmesi önemlidir ve gereklidir. Her gün en az bir yumurta tüketmelidir anne. Her gün yaklaşık üç litre sıvı tüketimi yapmalıdır. Burada devreye komposto ve hoşaflar girmektedir.

Haftada en az bir kez omega-3 bakımından zengin yağlı balık tüketmelidir. Kırmızı et ve mevsim meyve sebzeleri her gün tüketilmelidir. Her gün  peynir ve yoğurt tüketimi önemlidir. Çay ve kahve tüketmektense, bitki çayları tüketmelidir. Reçel, bal, makarna, kek ve börek gibi kalori bakımından yüksek gıdalarla loğusa menüsü zenginleştirilmelidir.

Yorumlar