Bebeğiniz İçin Gerekli Temel Besin Maddeleri

BEBEĞİNİZ İÇİN GEREKLİ TEMEL BESİN MADDELERİ

Vücuda alınan besinler sindirim kanalımızda emilime uğrar. Bu emilim sayesinde vücudumuzda ihtiyaç nerede ise orada kullanılırlar. Bebeğinden büyüğüne insanoğlunun ihtiyaç duyduğu temel besinler beş grupta toplanır. Bunlar proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madensel tuzlar ve vitaminlerdir.

Protein insan vücuduna mutlaka girmesi gereken bir maddedir. Proteinler hormon ve enzim yapımını sağlarken enerji açığının karşılanması görevini üstlenir. Büyüme sırasında dokuların ana maddesini protein meydana getirir. Aşırı miktarda protein tüketimi gerçekleştirilir ise büyüme yavaşlar ve ani ateş yükselmeleri yaşanabilir.

Bebek ve çocuklarda anne sütü proteini sindirilme oranı yüzde 95 olarak bildirilirken, hayvansal gıdaların proteininden faydalanma yüzdesi yüzde 80-90 olarak ifade edilmektedir. Ana görevi vücut ısı oluşumunu sağlamak ve kas faaliyetlerinin enerji gereksinimlerini karşılamak olan karbonhidratlar vücuda aldığımız besinlerin büyük bir bölümünü oluşturur. Vücuttaki proteini koruyarak yağ kullanımını azaltır.

Süt çocuklarında vücuda alınan karbonhidratlar besinlerin % 40’ından fazla olur ise beslenme bozukluklarına, diş çürümelerine ve ishallere neden olabilir. Yağları vücudumuza ya besinler ile ya da karbonhidrat veya proteinlerden alırız. Yağlar vücudun enerji kaynağıdır.

Bebeğiniz için gerekli temel besin maddeleri arasında önemli yeri olan yağlar basit ve karışık yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Basit yağlar da doymuş ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılır. Vücuda gerektiği kadar alınan madensel tuzlar( mineraller), vücudun gelişip büyümesi için gereklidir. Yenidoğan bir bebeğin vücudunda % 3 oranında madensel tuz bulunur.

Organlarımızın gelişim ve idamesinde mineraller çok etkilidir. Dışarıdan gıdalarla aldığımız vitaminler insan vücudunun doğru ve düzgün çalışması için ihtiyaç duyulan maddelerdir. Vitaminler suda ve yağda eriyen olmak üzere ikiye ayrılır. Besinlerle az alınması durumunda vitamin yetersizliği görülür.

Tüm bu besin maddelerine ek olarak su bebek ve çocuk dünyasında ayrı bir öneme sahiptir. Ne enerji ne de vitamin kaynağı olmamasına rağmen su hayatımız için önemli bir eleman olmakla beraber içerisinde az miktarda madensel tuz barındırır.

Çocuk ne kadar küçük olursa su ihtiyacı o kadar fazla olacaktır. Bir bebeğin % 70’i su olduğu bilinen bir gerçektir. Çocuklarda su sistemlerinin bozulması hayati tehlike arz eder. Ateşlenme sonrasında vücutta meydana gelen zehirli maddeler su ile atılır.

Yorumlar