Bebeğin Biberonla Beslenmesi

Bebeğin Biberonla Beslenmesi

Emzirmek istisnasız her annenin yaşamak istediği bir durum tatmak istediği bir hazdır. Fakat hatta bu durumu engelleyecek bazı etkenler olabilmektedir. Süt yetersizliği, iş, sütün tuzlu tadı olması v.b. durumlar buna örnek olarak gösterilebilir. İşte o zaman anneler biberonla beslenmeye yönelmek zorunda kalıyor.. Bebeğinizi biberonla beslemeye başlayacaksanız bilgili olmanız ve bilinçli davranmanız yararınıza olacaktır.

Biberonla beslenme sırasında biberon seçimi bebeğin beslenmesinde önemli role sahiptir. Biberonun tüm aparatlarının temizliğinden emin olmalıyız. Suyunuz klorlu ise biberonunuzu bulaşık makinesinde yıkayıp ardından sıcak su ile durulayın. Ve sık sık biberonunuzun aparatlarını kaynamış suda dinlendirin. Anne sütü değerinde bir formül ile bebeğinizi besleyecek iseniz kullanma talimatlarını dikkate alın. Az ya da fazla su eklemeniz halinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kaynamış suya toz mamayı ekleyerek güzelce karıştırın. Buzdolabında 24 saat kalabilen mama 1 saatten fazla dışarıda kalırsa yenisini hazırlamalısınız. Bebeğinizi biberonla beslerken mamanın oda sıcaklığında olması bebeğinizin daha çok istekli yemesini sağlayacaktır. Ilık mama bebeğin sindirimi için daha rahattır. Bebeğinizi yarı oturur gibi kucağınıza alıp boynundan destekleyerek beslenme pozisyonuna getirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Yatarak beslenme orta kulak iltihabına yol açacağından tercih edilmemelidir. Bebeğin hava yutmasını engellemek için biberonu dik tutarak emzik kısmının tamamen dolu olmasına dikkat edin. Ölçülü bir biberon kullanarak bebeğinizin tüketim miktarını not almak kontrollerde bebeğinizin gelişimini takip edip yönlendirilmek adına önemlidir. Bebek yemek istemiyorsa biberonu bitirmeye zorlanmamalı. Ya da biberon bitmesine rağmen bebeğiniz hala iştahlı görünüyorsa yeni bir biberon hazırlayabilirsiniz.

İster anne göğsünden süt emsin ister ise biberon yardımıyla beslensin bebeklerde beslenme esnasında hava yuttukları için gaz oluşumu meydana gelir. Bebeğiniz gaz sancısı çekebilir ve huzursuz, mutsuz hareketler sergileyebilir. Bu noktada durumu fark ettiyseniz bu duruma engel olabilmek için beslenmeye ara vererek öncelikle bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olarak rahatlamasını sağlayın ki beslenme işlemine hem anne hem bebek huzurlu bir şekilde devam edebilsin. Bunun için bebeğinizi kucağınıza alarak sırtını ovun ya da kucağınıza yüz üstü yatırarak sırtına hafif bir şekilde vurma hareketi yapabilirsiniz.

Yorumlar