Bebeğin Boy Ve Kilo Artışları

Bebeğin Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan bebekler 3-4 gün içinde normal şartlarda doğum kilosunun % 10’unu verir. 28 günlük ve 12 ay arası olan süt çocukluğu döneminde gelişme ve büyüme oldukça hızlıdır. Doğum ağırlığı iki buçuk ile beş kilogram arasındadır değişir. Kız bebekler erkek bebeklere göre daha az kiloludur. Bebeğin boy ve kilo artışları aşağıda verildiği gibidir.

Ağırlık Artışları:

Birinci üç ayda günde 22-25 gramdır.

İkinci üç ayda günde 20-22 gramdır.

Üçüncü üç ayda günde 15-18 gramdır.

Dördüncü üç ayda günde 12-15 gramdır.

Bazen çeşitli faktörlerin etkisiyle çocukların normal olmalarına rağmen, bu genellemelerin dışında da kilo alabilirler. Kilo alımı ilk iki üç ayda bir kilo civarındadır. Ayrıca 0-6 ay ortalaması ayda 750 gram civarındadır, ve bir yaşına kadar ayda 500 gram civarında kilo alabilirler. Normal bir çocuk 12 aylık olduğunda 10 kilo kadar olmalıdır. Bunun % 10 altı ve üstü değerler normal sayılır. Bir yaşından sonra, yılda 2 kg kadar alması gayet normaldir.

0-6 Yaş grubunda kilo alma formülü aşağıdaki gibidir.

Yaş x 2+8 = olması gereken kilodur.

Boy: Bir yaşına kadar boy uzaması oldukça hızlıdır. İki yaş sonuna doğru bu hız azalır. Erkek çocukların boyu, kız çocuklarının boyundan biraz daha çoktur.

Boy Uzamaları:

Birinci üç ay 8-10 cm

İkinci üç ay 6-8 cm

Üçüncü üç ay 5-6 cm

Dördüncü üç ay 4 cm’dir.

Erkek ve kız  çocuklara göre boy uzaması hesabı aşağıda gösterilmiştir.

2 ve 6 yaş grubu boy hesabı: Yaş x 5 + 80 = ortalama boydur

6-12 Yaş arası: Yaş x 6 + 77 = Ortalama boy

Baş: Yeni doğan bebeklerde kafa kemiklerinin birbirinin üzerine gelme ihtimali vardır. Bu kemikler bir kaç ay sonra normal yerini alır. Kafa kemikleri arasında arkada ve önde boşluklar bulunur. Öndekine bıngıldak denir. Bıngıldak 16-18 aya kadar kapanır. Arkadaki ise 6 ve 8 haftada kapanmaktadır.

Baş çevresinin ölçülmesi: Kaşlarının üzerinde, başın arka çıkıntısı yönünde bütün çevre mezura dolandırarak ölçüm yapılır. Baş en hızlı büyüyen organdır.

Yorumlar