Bebeğin Doğumdan Sonraki 6 Ayda Gelişimi

Doğumdan Sonraki 6 Ayda Gelişim

Gecenin bir yarısı annemi heyecanlandırdığım, babamın paniklemesine sebep oldum ama ne yapabilirim, yeni dünyamı çok merak ediyorum artık. Evet; ben geldim hazırım. Yaşasın; dünyayı tanıyorum. Etrafımda sürekli koşuşturan, konuşan insanlar, daha aydınlık, daha serin bir yer burası. Bebeğimizin aniden bizimle olma kararı alıp dünyaya merhaba demesiyle değişir her şey. Onun dünyası, sizin dünyanız; dünyanın kendisi bile değişir nihayetinde bir nüfusa daha kucak açmıştır çünkü. Doğumdan sonraki 6 ayda gelişim bebeğimizin psiko-sosyal gelişimi için çok önemlidir. Her yönden tam anlamıyla destekleye bilmeliyiz ki ufaklığımız dünyayı tanıyorum diyebilsin, heyecan duyabilsin, merak edebilsin , takip edebilsin.

Bebeğimiz yeni dünyasına merhaba dediğinde henüz herhangi bir duyduğu bilmez, tanımaz. Çevresindeki uyaranlara karşı verdiği tepkiler vardır; haz duyduğu ya da haz etmediği şeyler. Emer karnı doyar, öz bakımları özverili, güven verir, sakin bir ortamda yapılır, kucakta güvendeyse  bebek haz duyar; sakin ve huzurlu olur. Soğuk bir şeylere dokunması gazlanmasına, rahatsızlık hissetmesine sebep olur; bebek huzursuz hareketler yapmaya başlar. Doğduğu andan itibaren sizi anlasın ya da anlamasın, tepki versin ya da vermesin, eşlik etsin ya da etmesin konuşmak, bıkmadan usanmadan tekrar etmek, göz teması, ten teması kurmak çok önemlidir. Güven ve sevgi duygusu gelişir, daha aktif daha cesaretli, daha meraklı daha mutlu bireyler yetiştirirsiniz.

iki aylıkken iyice hareketlenmeye, göz kontak ve koordinasyonunu daha iyi kullanmaya başlar. Mimiklerinize gülümseyerek  ya da ağlayarak daha bilinçli ve istemli tepkiler verir. Çevresel ve bireysel ayrıma başlar. Üç aylıkken tam anlamıyla sosyalleşmeye başlar bebeğimiz. Zeka gelişimi için ilk üç aylık süreç çok önemlidir. ilgi, ihtiyaçların giderilmesi ve uyku etkileyici faktörlerdir. Daha bilinçli olan bebeğimiz fiziksel olarak daha rahat hareket etmeye başladığı için hareketler  ve çıkarmaya çalıştığı seslerle kendini daha iyi ifade eder. Dört ve beş aylık süreçte merak ve keşif artmış, dokunma, hissetme tatma dürtüleri harekete geçmiştir. Fiziksel olarak kendini kaldıramasa da direyebilecek konuma gelmiş ya da çabalarıyla durumu hızlandırma sürecindedir. Altıncı ayımızda daha sosyal, varlığının daha çok farkında, isteklerini elde etme çabasındadır. Oturup kalkabilir, emekleyebilir, oyuncaklarıyla oynayabilir, sesleri ve bazıları harfleri daha belirgin çıkartabilir.

Yorumlar