Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı

Bebeğin Göbek ve Kulak Bakımı

Bebeğin kulak temizliğini yapmadan önce şunu bilmeliyiz bebeğin kulakları çok narindir. Kulak temizleme çöpü; veya tel toka arkası bebeğin kulağının en sonuna kadar götürülmez. Belirtildiği şekilde hatalı bir temizleme yapış olursunuz. bebeğin kulak temizliğinde, daha yumuşak davranmanız gerekir. Bu nedenle, bebeğin kulak temizliğinde, kulağın arkası kıvrımlarının dikkatlice silinmesi gerekiyor.

Bebeklerde Koltuk Altı Temizliği

Bebeğin bakımı; ve bebeğin temizliğini ve koltuk altı, temizliğine önem vermeniz çok önemli Bilmeniz gereken bebeğin koltuk altı, rahat hava almayan bir bölgedir; ve bu sebeple de bebeğinizin koltuk altının hassas olduğunu unutmamalıyız. Sürekli kapalı olduğu için temiz tutmak lazım. Bunun sonrasında ise, bebeğin koltuk altı nasıl temizlenir sorusuna cevap almak gerekmektedir. Bebeğin koltuk altı temizliğini, bir pamukla yapmalısınız.

Bebeklerde Göbek Temizliği

Bebeğin göbek temizliğine de çok önem vermemiz gerekiyor. Özellikle bebeğin göbek bağı düşene kadar,bebeğin en çok dikkat etmemiz gereken bölgesidir. Bebeğin göbek bağı, yaklaşık iki hafta içerisinde düşer.bebeğin göbek bağının düşmesinin ardından iyileşme süreci de fazla zaman almaz. Bebeğin göbek bağı düşene kadar, bebeğin göbeğinin her zaman kuru kalması gerekir. Bebeğin göbeğinde en ufak bir iltihaplanmayla karşılaşırsanız Hemen bir doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Tırnak Temizliği

Bebeğin en çok dikkat etmemiz gereken tırak temizliğidir çünkü bebekler 6 aydan sonra ellerini ağırlarına almaya başlarla bu yüzden tırnak temizliği çok önemli de, bebeğin tırnak boyunun normal olup olmadığının kontrol etmemiz lazım. Bebeğin tırnaklarının uzaması demek, hem bebeğe hem de size zarar verebileceği düşünmeniz gerekmektedir. Bu sebeple, bebeğin tırnağını sürekli kontrol etmek lazım uzamaması için Bebeğin tırnaklarının banyodan sonra yumuşayacağı için hemen banyodan sonra kesmemiz gerekir. Bebeğin tırnağını keserken, çok kısa kesmemeye itinayla kesmeniz gerekmektedir. bu da bebeğin canının yanmasını engellemiş olursunuz.bebeğin el ve ayak  tırnaklarının aralarındaki, pisliklere çok dikkat etmemiz lazım ki mikroplar birikmesin  Yukarıda da yazmış olduğumuz gibi, bebek, ellerini sürekli ağzına götürdükleri için bu  mikroplar bebeğin ağzında da bir takım yaraların çıkabilmesine sebep olur.

Yorumlar