Bebeğin Göz Ağız Burun Bakımı

BEBEĞİN GÖZ AĞIZ BURUN BAKIMI

Bebekler doğdukları ilk andan itibaren kendilerini ifade etme ya da isteklerini dile getirme gibi yetilere sahip olmadıkları için bir başkasının nazik, anlayışlı, sabırlı ve temiz bakımına muhtaçtır.

Her türlü bakımı sonsuz özen ve özveriyle karşılanan bebek sağlıklı ve mutlu bir bebektir. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan önem arz eden bebek bakımında pek çok şeye dikkat etmek gerekir.

Bu bakımlardan biri olan bebeğin göz ağız burun bakımı nasıl yapılır? Yenidoğan bebeklerde düzenli göz bakımı yapılması gerekir. Gözyaşı kesesi ve kanalı dar olan yenidoğan bebeklerde sürekli çapaklanma olur.

Bu nedenle anne sütü ya da ılıtılmış saf su ile bir pamuk yardımıyla gözler sık sık temizlenmelidir. Bebeğe sık aralıklarla kaşından göz pınarına doğru nazik hareketlerle masaj yapılmalıdır.

Eğer bebeğiniz bir yaşına geldi fakat gözyaşı kesesi ve kanalı olgunlaşamadı ve hala sık sık çapaklanma sıkıntısı yaşanıyor ise bir göz doktoru muayenesi yaptırmak gerekir.

Özellikle yenidoğan bebeklerde her yerde olan mantar sporlarının neden olduğu pamukçuk hastalığı oluşmasın diye her gün düzenli olarak ağız bakımı yapmak önemlidir.

Bebeğin ağız içine yerleşen mantar bebeğin dilinde ve damağında pamuğu andıran bir beyazlık oluşturur. Burada oluşan beyazlığın anne sütü alımından sonra bebeğin dilinde oluşan beyaz tabakayla karıştırılmaması gerekir.

Pamukçuk oluşumunu önlemek adına kaynatılıp soğutulmuş su ile ince bir tülbent yardımıyla her gün bebeğin ağız içi silinerek temizlenmelidir. Eğer pamukçuk oluşmuş ise hazırlanacak karbonatlı su ile bebeğin ağız içi bakımı yapılmalıdır. Karbonatlı su mantarları yok edeceğinden bu tedavi işe yaramadıysa bebeği bir hekime göstermek ve uygun tedaviyi öğrenmek gerekir.

Özellikle de kış aylarında burun tıkanıklıkları ve katı sümük oluşumu daha çok meydana gelen bebeklerin burun bakımlarının düzenli olarak her gün yapılması gerekir.

Bebeklerde burun tıkanıklıkların ve hırıltılı solunuma yol açmamak adına burunlarını açık tutup oluşan katı sümükleri burundan uzaklaştırmak önemlidir. Bebeklerin kusması çok kolaydır.

Fakat kusma olayı sadece ağızdan gerçekleşmez. Bebeklerde çoğu zaman burundan da kusmuk gelebileceğinden burunlarının tahriş olması çok kolaydır.

Oluşturacağınız nemli ortam ve uygulayacağınız serum fizyolojikler bebeğinizin kolay tahriş olan ve tıkanan burnu için en iyi çözümlerdir.

Yorumlar