Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde katı besinlere geçiş dönemi 6. Ay olarak önerilir. Ama eğer bebek mama ile besleniyorsa bu sürece daha erken dönemlerde başlanabilmektedir 4. ya da 5. Aylarda. Bu dönemde çocuğa verilen ek gıdalar anne sütünün tamamlayıcısı niteliğindedir. Sinir ve sindirim sistemi, böbrek olgunlaşmasına bağlı olarak bebek beslenmesi evrelere ayrılmıştır. Ilk dört ay yutma refleksi gelişmediği için sadece emer, kaşıkla verilen besinleri yutamayıp diliyle dışa itme refleksi gösterebilir. ilk dört aylık dönemde bebeklerde mide asiti de azdır.

Bebeğin katı besinlere geçişi en erken dört en geç altı aylıkken olmalıdır. Ek besinlere zamanından önce başlandığı takdirde demir eksikliğine, yetersiz kilo alımına, kabızlık, ishal, kusma ya da iştahsızlığa neden olabilmektedir. Bir yaşına kadar bebeklere tuz, şeker ve baharatın verilmesi önerilmez. Çünkü bir yaşından küçük bebeklerde böbrek henüz tam anlamıyla işlev görmediği için gıdalara eklenen tuzu atamamaktadır. Bebeğin katı besinlere geçişi biraz sabır isteyen bir süreçtir. Deneme yanılma yoluyla bebeğin sevdiği karışımlar bulunmalıdır. Katı gıdaya başlama ve verme sırasında tutarlı davranırsak bir süre sonra bebeğimizde bizi takip edip verilen gıdalara ilgi göstermeye başlayacaktır. ilk olarak hazmı kolay, alerji yapma riski düşük, bebeğin tadını seveceği yiyeceklerle başlamak gerekir.

Katı gıdalara ilk başladığımızda miktarı az tutup ilerleyen dönemlerde artışa gitmeliyiz. Ve ilk vereceğimiz bir gıdayı tek seferde, az miktarda üç gün üst üste deneme yaptıktan sonra bebeğimize yemesi için sunmalıyız. Tek çeşit gıdalarla başlamalıyız. Birden ve karışık verilen yiyeceklerin alerji riskini bilemeyiz ve bebeğimizin alışık olmadığı bir tat olduğu için bulantı duygusunu tetikleyip yeme konusunda isteksiz olmasına sebep olabiliriz. Bebeğin katı besinlere geçişi öğle vakitlerinde ve bebeğimiz açken olmalıdır. Bebek zorlanmamalı deneme bir başka zamana ertelenmeli. Bebeğin gıdalarla hissederek ,dokunarak tanışmasına izin vermek işinizi kolaylaştıracaktır. Siz zaten gereken yerde müdahale edersiniz. ilerleyen aylarda ve yaşlarda kolay yeme alışkanlığı kazanabilmesi için çocuğu değişik tat ve kıvamlara alıştırmak gerekir. Bu dönemde verebileceğimiz  ek gıdalar meyve ve sebze püreleri  muhallebi,  yoğurt,  peynir, reçel,  bisküvi, ekmek ve yumurta gibi yiyeceklerdir.

Yorumlar