Bebeğin Vücut Bakımı

Bebeğin Vücut Bakımı

Bebeğinizin bakımında temizlik çok önemlidir kesinlikle mikrop kapmaması için çok hijyenik olmak gerekir. Bebeğin kişisel temizliğinde banyosunda çok dikkatli olmak lazım, Bu yazımızda sizlerle, bebek cildi nasıl temizlenir hakkında yararlı bilgiler vermeye çalışacağız…

Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebeğin yüz ve boyun temizliği: Mama yiyen bebeğinizin veya ek gıdaya başlayan bebeğinizin yüzünde ve boynunun mamanın veya sütün akmasıyla karşılaşacaksınızdır. Bu konuda bebeğin temizliğinin nasıl olması gerektiği ile alakalı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bebeğin yüz ve boyun bölgesi temizliğinde, bebeğinizin cildinin ne kadar hassas olduğunu biliyorsunuzdur ve bununla birlikte, bebeğin boyun bölgesi hiç hava almadığı için tahriş olma olasılığı çok yüksektir buna da çok dikkat etmek gerekir bunu aklınızdan çıkarmayın. Bebeğin yüz ve boyun bölgesi temizliğinde, özellikle yüzüne ve boynundaki kıvrımlara çok dikkat etmeniz gerekir. Yumuşak ve nemli temiz bir tülbentle temizleyeceğiniz bu bölgeleri, sonradan nazik hareketlerle durulamayı sakın unutmayınız.

Bebeklerde El ve Ayak Temizliği

Bebeğin temizliğinde, el ve ayak bakımı ve temizliği çok önemlidir. Bebeğini seven kişiler, bebeğin ellerini öpebilirler ve bebeğin ellerini öpen kişiler yeterince temiz olmaya bilir, bebeğin ellerine bir çok mikrop bulaşacaktır; ve biliyorsunuz ki bebekler ellerini ağızlarına koymayı çok severler ne kadar engellemeye çalışsak ta engel olamıyoruz. Bebeğin ellerin ve parmaklarının aralarını sürekli temiz bir bez ile sabunla malısınız daha sonradan durula malısınız. Bebeğin el temizliğini yaparken sürekli aynı bezi kullanmamalısınız gün aşırı yapmanız lazım el temizliğini ıslak mendil kullanmamalısınız Bebeğin ayak temizliği de aynı özen ile yapmalısınız.

Ayaklardaki ve ellerinde ki kıvrımlar; ve parmak aralarının dikkatli bir şekilde temizlenmesi; ve bir bebek nemlendiricisi kullanmalıyız Bebeğin temizliğinde göz temizliğinin de önemlidir. Peki bebeğin göz temizliği nasıl olmalıdır. Bebeğin göz temizliğini yaparken, kaynatılmış ve sonrasında da ılıtılmış su tercih etmelisiniz bebeğin gözünü temizleyeceğiniz zaman bile pamuğun ılık suya batırılması gerekir. Aynı pamuğu kesinlikle kullanmayınız her seferinde yeni pamukla yapılması gerekir pamuğu elinize aldınız gözün içeriden dışarıya doğru uygulayınız.

Yorumlar