Bebeğinizi Yeni Emzirmeye Başlamak

BEBEĞİNİZİ YENİ EMZİRMEYE BAŞLAMAK

İlk anda zorlansanız da, bazı sorunlarla karşılaşıp endişelenip paniğe kapılsanız da emzirme işlemini başarıyla gerçekleştirdiğinizde dünyanın en mutlu annesi siz olursunuz. Zaman geçtikçe, sabırla davrandıkça deneyim kazanacağınız emzirme ve emme işlemi hem bebeğiniz hem de sizin için kazanılacak yeni bir beceridir. Yeni doğum yapmış bir anne ilk zamanlarda o kadar yorgun, o kadar gergin ve duygu durum bozukluğu içerisinde olu ki çoğu zaman güçsüzleşip problemlerle baş edemeyecek seviyeye gelir. Sürekli ve döngüsel olarak bebek bakım ve beslenmesine kendinizi o kadar kaptırırsınız ki durup düşündüğünüzde başka bir işiniz yokmuş gibi gelir. Bu zamanlarda sabırlı ve rahat olup davranmakta fayda vardır. Emmeyi öğrenen bebeğin zamanla beslenme aralığı uzayacaktır. Fakat şunu unutmayın ki emzirmeyle geçen saatleriniz bebeğiniz ve sizin için birbirinizi daha iyi tanıyıp daha sıkı bağlar kurmak adına size sunulan fırsatlardır.

Bebeğinizi yeni emzirmeye başlamak konusunda önceden eğitim alamazsınız. Bu tecrübeyle öğreneceğiniz bir durumdur. Büyük bir hevesle bebeğinizi besleyeceğinizi düşünürken bebeğiniz memeyi reddedebilir. Bu durumun bir çoğu kolaylıkla çözülebilen pek çok sebebi olabilir. Eğer göğüsleriniz çok dolmuş ve şişmiş ise bebeğiniz memeyi alamadığından emme eylemini gerçekleştiremeyecektir. Göğsünüzü biraz sağarak, ılık bir havlu ya da sıcak bir banyo yardımıyla rahatlatabilirsiniz. Sütünüz hızlı akıyor ise bebeğiniz tıkanıyor olabilir. Bu durumda da göğsünüzü biraz boşaltıp emzirmeyi tekrar denemekte fayda var. Baş parmak yukarıda, diğer dört parmak aşağıda olacak şekilde destek vererek emzirme pozisyonu almanız bebeğin burnunun kapanmasını engelleyecek ve rahat emmesini sağlayacaktır. Burun tıkanıklığı sıkıntısı olan bebekler nefes alma zorluğu yaşadığından emme eylemi gerçekleştiremezler. Böyle zamanlarda önce bebeğinizi rahatlatmalı daha sonra emzirmelisiniz.

Emici göğüs pedleri ile emzirme esnasında sızan sütle kıyafetleriniz ıslanmaz, göğüs uçlarınız nemli kalmaz, hassaslaşarak yara olmaz. Göğüs ucu kalkanları da göğüslerinizin çatlamasını engelleyerek acımasını önler. Göğüsten gerek elle gerek de makine veya aparat yardımıyla süt sağarak kendinizi dinlendirmeye alabilirsiniz. Unutmayın eğer bebeğiniz ve siz rahatsız bir pozisyonda iseniz başarılı bir emme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Yorumlar