Bebeğinizin Banyosu Nasıl Yapılır?

BEBEĞİNİZİN BANYOSU NASIL YAPILIR?

Bebek banyosu ayrı bir dikkat ve özen gerektiren bir durumdur. Aceleci ve gergin olup telaşlanmamalısınız. Öncelikle bebeğiniz dünyaya merhaba dediği ilk anda temizliği hemşireler tarafından silinerek yapılır. Anne adayları da aradan üç dört gün geçtikten sonra bu işi daha önce tecrübe etmiş kişiler eşliğinde, onlardan yardım alarak bebeğinin banyosunu yaptırabilir. Burada ilk dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizin göbek kordonunun varlığı ve enfeksiyon kapma riski sebebiyle kordonun suyla temasını engellemektir. İlk başlarda ılık suyla ıslatılmış bir sünger yardımıyla tüm vücut silinerek temizlik sağlamalıdır.

Aslında yenidoğan bebeğinizin banyosu nasıl yapılır? konusunda hem anne adayları hem doktorlar arasında fikir ayrılıkları vardır. Kimi doktor bebeğin göbek kordonu düşene kadar banyo yaptırılmasını önermezken kimi doktor da göbek kordonu su geçirmez bir şeyler ile sarıp korunduktan sonra banyo yaptırılmasında sakınca görmez. Bebeğinizin banyosu nasıl yapılır biz kısaca bilgi verelim. İlk olarak bebeğinizin ilk banyosu çok önemlidir. Tedirgin olmaması için ani hareketlerde bulunmayın. Bebeğinizi bir kaç kat olan yumuşak bir havlu ya da minder üzerine sırt üstü yatırmalısınız. Ardından nazik ve sabırlı hareketlerle gözlerden başlayarak yüzünü ılık suya batırılmış pamuklarla temizlemelisiniz. Daha sonra yumuşak ve ıslak bir havlu ya da tülbent ile burun çevresi, yanak, alın ve kulak temizliği yapmalısınız. İşinizin bittiğini düşündüğünüz noktada bebeğinizi havluyla kurulayın. Bebeğinizin saçlarını yıkamak için başını ensesinden tutup destekleyerek hafifçe kaldırın. Ardından ılık su ile ıslatıp özel bebek şampuanınız ile kafasına hafif masaj yaparak yıkayın ve havlu ile kurutup saçlarını tarayın.

Ilık suya batırıp bebek şampuanınız ile köpürttüğünüz sünger yardımıyla, göbek çevresinden uzak kalmak şartıyla tüm vücudu silebilirsiniz. Ardından ılık su ile durulayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. Kız ya da erkek bebek olsun genital temizliği her zaman önden arkaya doğru silinerek yapılması gerekir. Göbek kordonu temizliği etil alkol ile ıslatılmış bir pamuk yardımıyla dikkatlice silinerek yapılır. Tüm vücudunun kurulandığından eminseniz pişik kremini sürerek alt bezini bağlayabilir ve ardından tüm kıyafetlerini giydirebilirsiniz.

Yorumlar