Bebek Sağlığı ve Gelişimi

BEBEK SAĞLIĞI

 

Bebek sağlığı değerlendirmeye alındığında geniş bir yelpazeye sahiptir. Hastalığından sağlığına, beslenmesinden bakıma, kıyafetinden kullanılacak malzemelere kadar bir çok konu bebek sağlığıyla ilgilidir. Bebek dünyasında gerek yapılması gerekenler gerek ise yapılmaması gerekenler hakkında pek çok bilgi ve yönlendirme ile karşılaşabilirsiniz. Bebek sağlığı hafife alınabilecek bir konu değildir.

 

Hastalıklar bebek sağlığı açısından büyüme gelişimi engellediği ya da yavaşlattığı için önemli faktörlerdir. Örnek vermek gerekir ise bronşit bu hastalıklardan bir tanesidir. Ciğerlerde yer alan küçük hava kanalları olan bronşların iltihaplanması sonucu bronşit meydana gelir. Genellikle solunumsal sinsityal virüsün sebep olduğu bronşit, başka virüs kaynaklı da olabilir. Hırıltılı nefes alıp vermeyle kendini gösteren bronşit kişiden kişiye bulaşıcı özellik gösterir. Bronşit iki yaşından küçük bebeklerde sıkça görülür. Çünkü küçük bebeklerde hava kanalları henüz tam anlamıyla gelişimini tamamlamamıştır. Bu nedenle bronşların iltihaplanması ve tıkanması daha kolaydır. Soğuk algınlığı gibi hapşırma, öksürük, buru akması şeklinde belirti gösterir. Çocuk iştahsızlaşır ve sık sık yüksek olmasa da ateşlenir. İki üç gün içerisinde öksürükte süreklilik, artış ve hırıltılı hal gözlemlenir. Çocuk mızmız olabilir, çok hızlı nefes alıp verirken nefessiz kalabilir. Bu durumda bebek rahat beslenemeyecektir. Hafif geçirilen durumlarda hastalık bir hafta içerisinde iyileşme gösterecektir. Ağır durumlarda ise ciddi nefes sorunları ve ağız çevresinde morarma gözlemlenir.

 

Çocukta ya da bebekte ciddi nefes problemleri, ağız çevresinde morarmalar görülür ise vakit kaybetmeden bir doktora muayene olması gerekir. Hekim muayene esnasında çocuğun nefes alıp verişini kontrol ederek ciğerlerini dinleyecektir. Orta dereceli bir bronşit durumu söz konusu ise bebeğinizin ya da çocuğunuzun susuzluk yaşamaması adına bol miktarda sıvı tüketmesini sağlamalısınız. Tedavi hastalığın durumuna göre uygulanır. Gece yatarken başı biraz yükseltmek ve sık sık dinlenme ortamı yaratmak iyi gelecektir. Solunumu rahatlatmak adına bronkodilatör ilaçlar önerilebilir. İlaçların etkisi bebekten bebeğe çocuktan çocuğa farklılık gösterir. İlerlemiş durumlarda sıvı replasmanı, ekstra oksijen uygulaması gerekebilir. Bunun için de bebeğinizin ya da çocuğunuzun mekanik ciğer desteği alabilmesi için hastaneye yatarak tedavi görmesi gerekebilir.

Yorumlar