Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmalıyız

Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak

Bebek  sahibi olmak en güzel ama bazen  en zor; fakat  vazgeçilmez bir durumdur. Kaygı ve sıkıntı yaşamayan psikolojik ve biyolojik olarak kendini bu duruma hazırlayan kadınlar hiçbir sıkıntı yaşamadan kolayca hamile kalır.  Bazı kadınlar  için ise bebek sahibi olabilmek  meşekatli ve sıkıntılı bir dizi yöntem, prosedür ve test demektir. Siz de bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerdenseniz, bebek sahibi olmak için neler yapmak gerekir merak ediyorsanız; işte yapmanız gerekenler.

Öncelikle beklentileriniz den, kaygılarınızdan kurtulup bir şeyleri yanlış yapıyor muyum diye kuruntu yapmaktan zihninizi koruyun. Bu kararı benimseyip kabul etmiş olmanız lazım ki ruhen hazır olabilesiniz. Duygular, zihin ister çağırırsa beden kendini açacaktır. Kafa ve beyin rahatlığı çok önemlidir anlayacağınız. Planlı bir gebelik ise düşünülen vücudumuzu hazırlamamız da önemlidir elbette. Çok kilolu bir bayan isek, zaten hamilelik sürecinde de kilo alacağımız düşünülürse ya da sağlıklı kalıp sağlıklı bir birey dünyaya getirmek için ideal kiloya düşmemiz yani kilo vermemiz lazım. Çok zayıf bir bayan isek ilerleyen dönemlerde vücudumuzun yükü ve işlevselliği artacağı için bu dönemi daha güçlü, daha dirençli ve sağlıklı geçirmek adına ideal kilomuz ne kadar ise o kiloya ulaşmalıyız.

Gebelik oluşumundan üç ay öncesinden her gün 1 adet folik asit alımımız olmalı. Hem kendi vücudumuzdaki dengeyi kurmak adına hem de bebeğimizin beyin omur ilik gelişimine destek vermek adına atılan ilk adımdır. Sağlıklı beslenmeli, gıda tüketimimize dikkat etmeliyiz. Sigara ve alkol gibi bedene ola ki hamilelik gerçekleşirse bebeğe zarar verecek tüketimler den uzak durmalıyız. Gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalı, devamlı almak zorunda olduğumuz bir ilaç varsa da doktora danışılmalıdır. Kadınların aylık siklusu takip edilmeli ve yumurtlama dönemleri koz olarak kullanılmalıdır. Yumurta ya da sperm kalitesi düşük olması halinde kendiliğinden gebelik gerçekleşemiyorsa iğne tedavileri, aşılama ya da tüp bebek denemeleri devreye girebilir. Sık sık cinsel birliktelik gerçekleştirilmeli. Kadın doğum doktorlarının sık sıktan kastı gün aşırı yani bir gün durup bir gün ilişkiye girmektir. ilişki esnasında hangi pozisyonlarda gebelik kolaylaşır bir kadın doğum uzmanından bilgi almakta fayda vardır.

Yorumlar