Bebekler Ayda Kaç Kilo Almalı?

Daha evvel doğum yapmış kadınlar çoğu zaman bilirler sadece ilk defa anne olanlar bebeğin ayda kaç kilogram alması gerektiği konusunda karamsar olurlar. Bebeğin kilosunun ne olması gerektiği ve ne kadar kilogram alması icap ettiğinin bilinmesi anneler için önemlidir. Bundan dolayı bebeğin kilosunun normal gelişmesi bununla birlikte sağlığı açısından da ipuçları vermektedir.

Bebekler kaç kilogram olmalı?

Burda mühim olan bebeğin kaç kilogram doğduğu değil, doğumdan sonrasında kilosunun ne kadar arttığıdır. Sadece bilinmesi gereken mühim bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilogram kaybetmeye başlarlar. Bunun nedeni bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir. Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonrasında kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması vakit alacağından, bu vakit zarfında kilogram kaybetmesi olağan bir durumdur. Annelerin bu durumu farkettiklerinde paniğe kapılmamaları ve bunun normal olduğunu bilmeleri icap eder.

Kilogram kaybı oranı doğum kilosunun ortalama %10 civarıdır. Kısaca 3 – 3,5 kilogram aralığında dünyaya gelen bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bu da normal bir seviyedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bebekler ne kadar kilogram almalı?

Bebekler doğumdan itibaren ilk haftalarda yaklaşık 175 – 225 gr. alırlar. Zaman arttıkça bu oranda kademeli olarak ilerleyecektir. Bebek 6 aylık olduğunda doğumdaki kilosunun ortalama 2 katı ağırlığa sahip olmalıdır. Bu miktarın da yaklaşık %10 civarında toleransı bulunur. 6 ayı geçtikten sonra bebeğin kilogram alma hızı zamanla yavaşlayacak ve daha az kilogram almaya başlayacaktır.

Erken doğmuş (prematüre) bebeklerin kilogram alması normal dünyaya gelen bebeklerden daha farklıdır. Bu bebeklerin kilogram alma hızı diğer bebekler gibi düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Prematüre bebeklerin iki tane yaşı vardır. Bunlardan biri doğum tarihleri olan gerçek yaş, diğer ise “düzeltilmiş” yaştır. Örneğin beş hafta erken doğan bir bebek, doğum tarihinden itibaren on haftalık olduğunda düzeltilmiş yaşı beş haftalık olacaktır. Dolayısıyla kilo açısından zamanında doğan beş haftalık bebekler gibi değerlendirilecektir. Prematüre bebeklerin yeterli hızda kilo almaması durumunda doktor prematüre bebekler için özel bir mama önerebilir.

Yorumlar