Bebeklerde Ateş

Bebeğimin ateşi olduğunu nasıl anlarım?

Bebeğinizin alnını öpün ya da avucunuzla elleyin. Eğer normalden sıcak ise ateşi var demektir.

Ateş genelde vücudun enfeksiyon ile savaştığının işaretidir. Bebeğinizin ateşini ölçmek, hem ateşi olup olmadığını anlamanız için hem de doktorunuzun durumu takip edip sağlığına kavuşmasında uygun yolu bulması için en gerekli husustur. Birçok doktor ve sağlık otoriteleri bir bebeğin normal vücut ısısını 36 ile 37.9 derece olarak kabul ederler. Bir bebeğin ateşi popodan ölçüldüğünde 38 derece veya üzeriyse ateşi var demektir.

Bebeğimin ateşinin ciddi olduğunu nasıl anlarım?

Ciddi bir ateşin göstergesi her zaman ateşinin derecesi ile belirlenmez.

Yaş bir faktördür. 3 aylıktan küçük bebeklerde ateş çok ciddi bir durumdur.

Davranışlar diğer bir faktördür. Bebeğiniz, yüksek ateşliyse oyun oynamasında, yemek yemesinde bir farklılık yok ise bir alarm durumu yok demektir.

Ateş, akşamüstü saatlerinde akşama doğru yükselir, gece yarısından sonra sabaha doğru düşer. Bu, vücudumuzun iç termostatından kaynaklanan doğal döngüdür.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Bebeğinizin ne derece hasta olduğunu en iyi siz anlarsınız. Bu sebeple eğer endişeleniyorsanız ateşi ne kadar olursa olsun doktoru arayın. Ateşi varsa doktora başvurmak için aşağıdaki hususları gözden geçirin.

Genel durumlar: Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve 38 derece ya da üzeri ateşi varsa doktoru acil arayın. Bu kadar küçük bir bebek ciddi bir enfeksiyon veya hastalığa yakalanmış mı diye kontrol edilmelidir.

Eğer bebeğiniz 3 aylıktan büyükse en önemlisi nasıl göründüğü ve nasıl hareket ettiğidir.

Eğer iyi görünüyorsa ve sıvı alabiliyorsa, (ateşinin 24 saatten daha uzun süredir düşmemesi ve yüksek olması durumu hariç) doktora gitmeye gerek olmayabilir. Bebeğin ateşi 40 derece ise belirtiler ne olursa olsun doktorunuz sizi çağıracaktır.

Eğer bebeğiniz; 3-6 aylık arasındaysa ve 38,3 derece ve daha yüksek ateşi var ise 6 aylıktan büyük ve 39.4 derece ve daha yüksek ateşi varsa iştah kaybı, öksürük, kulak ağrısı, uyku, halsizlik hali, kusma ve ishal durumlarından biri ya da birden fazlası varsa mutlaka doktora danışmalısınız.

Ayrıca şu durumlarda da doktoru çağırın: Bebeğinizin fark edilecek kadar rengi soluksa veya kızardıysa, bezleri çok sıcaksa. Sebebi belli olmayan bir döküntü fark ettiyseniz ve bu ateşle birleşince daha ciddi bir duruma sebebiyet verecekse. Küçük mor kırmızı benekler varsa (beneklerin üzerine bastırdığınızda beyaza dönmüyorsa) bu bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bebeğinizde, burnunu temizleseniz dahi solunum güçlüğü varsa (hızlı nefes alıyorsa veya zor nefes alıyorsa). Bu durum zatürre veya bronşit belirtisi olabilir. Bebeğiniz hasta görünüyor ve ateşi 36 dereceden daha düşük ise.  Yeni doğan bebekler hasta iken bazen sıcak olmak yerine soğuk olurlar.

Yorumlar