Bebeklerde Ateşe Bağlı Havale

Bebeklerde Ateşe Bağlı Havale

Havale,  yüksek ateşe duyarlı bebeklerde beynin bir bölgesinden, gereksiz ve şiddetli akımların oluşması ve bu akımların, tüm merkezi sinir sistemini kısa bir süre esir alması demektir. Böyle zamanlarda normal vücut fonksiyonlarının çalışması mümkün değildir. Havale geçiren bebek 1-2 dakika süreyle bilincini yitirir, kol ve bacaklarda önce belirgin kasılma, daha sonra ise çırpınma hareketleri gözlemlenir. Ağızdan köpük gelir ve havale geçiren bebek külçe gibi yığılıp kalır. Peşinden bir sersemlik hali ya da derin bir uyku gözlenir.

Bebeklerde ateşe bağlı havale dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bir kez ateşli havale geçirmiş olan bebekte tekrar havale görülme olasılığı % 30 kadardır. Beyin dokusu  muhtemelen genetik nedenlerle ateşe duyarlı olan 5 yaşından küçük bir bebeğin  ateşi, bir enfeksiyon geçirmekte iken aniden 39-40 santigrad derece düzeylerine fırladığında beynin belirli bir noktasında birdenbire  sebepsiz kuvvetli akımlar oluşabilmektedir. Böylesi zamanlarda sinir sistemi bu kuvvetli sinir akımının etkisinde kalır ve bebek öncelikle bu dünyadan kopar. Gözlerini anlamsızca bir noktaya diker ve öylece bakakalır, konuşulanlara duyarsızlaşır  cevap bile veremez.

Çevresi ile ilişkisi donmuştur. Sonrasında bilincini yitirir ve istemsiz el kol hareketleri başlar. Kol ve bacaklarda ani ve kuvvetli kasılma, sonrasında ise çırpınma hareketleri  gözlenir. Yutkunma fonksiyonunu yitiren bebeğin ağzı kilitlenir, tükürüğü birikir. 1-2 dakika süren bu kasılma  hareketlerinden sonra bir yorgunluk hali ya da derin uyku gözlenir. Onlarca dakika  sonrası her şey tamamen normale döner ve hatırlayabilecek yaştaki çocuklar dahi, bu nöbetle ilgili olarak bir şey hatırlamazlar. Bebek hemen kucağa alınmalı, bilinçsizce kasılmak ta olduğundan özellikle kafası darbelerden korunmalıdır. Etrafında zarar görebileceği eşyalar kaldırılmalıdır. Üzerindeki kıyafetler inceltilerek ya da çıkartılarak rahatlatılmalıdır. Bu sırada bebeğin diliyle uğraşılmamalı dır, bir peçete ile dili sabit tutmaya çalışmak gereksizdir, bebek dilini yutamaz. Bebeğin ağzında katı bir şey var ise bu alınmalıdır. Ateşi düşürmek için parasetamol içerikli bir  fitil, popodan uygulanmalı ve bebek ılık su ile boyundan aşağı yıkanmalıdır. Bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yorumlar