Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Yenidoğan bebeklerde beslenme büyük önem arz eder. Yeni bir dünyaya adım atan bebeğimiz temel beslenme dürtüsünü annesini emerek karşılayacaktır. Bu dönemde bebeğini beslediği için annenin de bakım ve beslenmesi önemlidir. Prematüre bebek beslenmesi de ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bebekler yeni doğduklarında ilk yarım ya da  bir saat içinde anne sütüyle tanışmalılar.ilk zamanlar kısa aralıklarla, ilerleyen zamanlarda 2 ya da 3 saat aralıkla 15 ya da 20 dk süresince beslenme gerçekleşmelidir. Bir meme tam emzirildikten sonra diğerine geçilmeli, bir sonraki beslenme emzirilmeyen memeden başlanmalı. Emzirirken bebek anne memesini etrafı ile kavramalı ki hava yutup gazlanmasın. Emme yenidoğanlar için reflekstir. Arar , emer  ve yutar, beslenme gerçekleşmiştir.

İlk 6 ay anne sütü önemi vurgulanan bebek beslenmesinde,  gerekli görüldüğü takdirde devam sütleri devreye girebiliyor. ilk 5 ay anne sütü ve devam sütleriyle beslenen bebek yavaş yavaş katı gıdalara geçişe hazırlanabilir. Bebeklerde beslenme ay ay değişiklik gösterecektir artık. 4. , 5,  ve 6. aylarda  verilen besinler pütürsüz olmalıdır anne sütü kıvamında. Daha sonra püreye geçilmeli bebek çiğneme refleksini edindiğinde de tamamen katı gıdalara geçilebilir. Ek gıdaları kaşık ve bardakla vermeliyiz ki yemek yiyebilme alışkanlığı kazanabilsin. Bebeklerimize farklı tatlar sunmalıyız ki yemek yeme alışkanlığı kazanabilsin.

İlk etapta bunlar meyve suyu ya da püreleri, sebze suyu ya da püreleri, sebze çorbaları, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek ve yumurta gibi gıdalardır. Bebeğinizin aç olduğunu bildiğiniz bir zamanı tercih etmelisiniz yeni gıdaları denemek için. Bebeklerde beslenmenin önemli olduğu bir diğer konu alerjen bünyelerdir. Her yiyeceği hemen veremezsiniz. Örneğin; çilek, bal 1 yaşından önce  bebeğe verilmez. 7.  ve 8.  ayın sonundan itibaren köfte, kıyma, balık ve tavuk , tahıl çorbaları, karaciğer püresine başlanabilir. Bebeğiniz artık sizinle beraber sofraya oturabilir, sizin yardımınızla kendi tabağında kendi çatal kaşığıyla sizin yediğiniz yemeklerin tadına bakabilir. Yeme isteği az bir bebek ise zorlamamalı, yemek yemesi konusunda ısrarcı olmamalıyız. Acıkınca elbet kapınızı çalacaklar.

Yorumlar