Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeğin minik burun delikleri sıklıkla tıkanır ve anneler için zorlu uğraşlara sebep olur. Burun tıkanıklığı bebeğin burnunda vücut tarafından üretilen ve bebek tarafından atılması olası olmayan mukus salgısı nedeniyle oluşur. Mukus salgısı bebeğin geçirdiği grip gibi hastalıkla artar. Ancak bebeklerin burun tıkanıklığı nedeni yalnızca bu değildir. Bebeklerde burun tıkanıklığı doğumsal sebeplere bağlı olabilir. Geniz eti, koanal atrezi adı verilen burun arkasında zar, kemik doku bulunması gibi nedenler bebeklerde burun tıkanıklığına sebebi olabilmektedir. Eğer bebekte burun tıkanıklığı burunda biriken mukus (sümük) nedeniyle gerçekleşmişse burun tıkanıklığı basit yöntemlerle giderilir.

Bu durumda; Eğer bebeğiniz emzirme yaşında ise bebeğinizin burnuna bir damla anne sütü damlatınız. Eczaneden alabileceğiniz okyanus suyu olarak isimlendirilen spreyler burun tıkanıklığını giderir Tuzlu su burun tıkanıklığına iyi gelir ancak bebeğin burnuna tuzlu su damlatırken dikkatli olmalısınız. Bebeği açık havaya çıkarın, odasını havalandırın. Banyodan sonra bebeğin burnu daha rahat açılır. Bebek hasta değilse banyo yaptırılıp burnu temizlenerek açılabilir.

Burun pompaları (burun aspiratörü) kullanın. İlginç bir yöntem; bebeğin hapşırmasını sağlayın, nasıl yapabilirsiniz bilemiyorum ama hapşırınca burnunda ne var ne yok çıkacaktır. Bir miktar karabiber serpmek çözüm olabilir. Burun tıkanıklığının başka sebepler var ise evde uygulayacağınız yöntemler fayda etmeyecektir. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı sebebi geniz etiyse geniz etinin büyüklüğüne göre gerekli tedavi gerçekleştirilir. Burun tıkanıklığı geniz etinden kaynaklanıyorsa bebekte bu belirtiler görülür. Horlama, uyku esnasında huzursuzluk, sık uyanma ve ağızda kötü koku ve beslenme bozuklukları.

Bebekte burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

Bebeğinizin burun temizliğini aksatmayın. Banyo sonrası burnunu kulak çöpü ile temizleyin. Katılaşmış mukus kalıntılarını çekin.

Burun pompası ile burun temizliği yapılabilir.

Eğer bebeğimiz grip gibi bir rahatsızlıktan burun tıkanıklığı yaşıyorsa ilaçlarını düzenli kullanın. Burun tıkanıklığını açmak için doktorunuzdan bebeklere uygun burun spreyi yazmasını isteyin. ( Ödenmeyen bir ilaçtır)

Bebeğinizde horlama, uykuda huzursuzluk, zor nefes alma ve bunlara bağlı sık sık uyanma görüyorsanız bir uzmana gidiniz. Geniz eti ve koanal atrezi gibi burun tıkanıklığı rahatsızlığı olabilir.

Yorumlar