Bebeklerde Göbek Bağı

Bebeklerde Göbek Bağı

İnsanoğlunun var oluşundan bu yana annelerimizin bizlere hayat verdiği kordon dur göbek bağı. Her embriyonun annesi ile arasında hem büyüyüp gelişmesi hem de annesi ile olan duygusal ilişkisinin temel taşıdır. Fiziksel olarak anne rahminde gelişen cenin bu bağ üzerinden annesinin yediği yiyeceklerden beslenir. Tam olarak bulunduğu yerden adını alır bu vesile ile bebeklerde göbek bağı.

Göbek bağı doğum esnasında doktorların usta elleri tarafından kesilir. Bebeklerde  göbek bağı belli bir süre boyunca yara olarak durmaya devam eder. Göbek bağı düştükten sonra geride henüz tamamen kapanmamış bir yara bırakacaktır. Bu yaradan bazen akıntı gelebilir bu normal bir durumdur özellikle eski usül inanışlardan ötürü çoğu anne baba göbek bağı düşene kadar bebeklerini yıkamak istemezler. Bebeğinizi elbette bu sürede yıkayabilir sadece göbek bağının olduğu noktaya yaraya zarar verecek şampuan, sabun gibi materyaller kullanmayın. Bazı durumlarda ise yaranın farklı bir şekilde göründüğünü düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Normal bir süre içerisinde bu yara bebeğin büyümesi ile kendiliğinden iyileşecektir. Anneler özellikle bu durumda epey bir heyecanlı olurlar ancak göbek bağı dışarıdan müdahale gerektirmeyen kendiliğinden yavaşça yerine yerleşen bir oyuntu halini alır. Göbek bağı düşmesi dediğimiz olay böylece gerçekleşmiş olur. Göbek bağı düşmesi göbek bağının normal halini almadan önce doğum esnasında arta kalan kısmının zamanla katılaşarak düşmesidir ve geride kalan oyuntuya göbek deliği denir.

Göbek bağı ile ilgili hemen hemen her kültürde bir inanış mevcuttur. Özellikle ülkemizde yaygın bir inanış olarak göbek bağı düşen bebeğin göbek bağının bir kumaşa sarılarak gelecekteki mesleğine yönelik kumaşa sarılı göbek bağının bir yere gömülmesi olayıdır. Örnek olarak çocuğunun gelecekte doktor olmasını isteyen ebeveynlerin göbek bağını tıp fakültesine gömmesi ya da avukat olmasını isteyenlerin kumaşa sarılı göbek bağını hukuk fakültesine gömmesi gibi bir çok durum mevcuttur. Göbek bağı arkasında her insanın nasıl meydana geldiğini hatırlatan bir iz bırakır. Bu iz bizlere anne karnındayken tatları nasıl aldığımızı, annemizin bizlere nasıl hayat verdiğini ve her dokunduğumuzda bir zamanlar buradaki bağ ile büyüdüğümüzü hatırlatır.

Yorumlar