Bebeklerde İshal

BEBEKLERDE İSHAL

Yenidoğan ve belirli bir aya ya da yaşa gelene kadar bebeklerin bağırsak hareketleri düzenli değildir. Aynı zamanda bebek ne ile besleniyorsa dışkının doku ve rengi o renk ile uyumludur. Bebek dışkısı genel itibariyle daha sıvıdır.

Fakat; dışkının tamamen aşırı sıvıya dönmesi ve sık sık dışkılamanın gerçekleşmesi ishalin göstergesi olarak kabul edilir. Beslenme alışkanlığından, bağırsak enfeksiyonuna kadar bir çok nedene bağlı olarak bebeklerde ishal durumu gerçekleşebilir.

Bebeğin yediği ve içtiği gıdalardan kaynaklı vücudunda virüse bağlı, bakteriyel ya da parazite bağlı herhangi bir enfeksiyon var ise, herhangi bir besine karşı alerji durumu var ise vücudun reaksiyon göstermesi, vücudun herhangi bir ilaca karşı alerji gösterip tepki vermesi, gıda zehirlenmeleri durumunda ve kısa süre zarfında aşırı miktarda meyve suyu tüketimi gerçekleşmesi halinde bebeklerde ishal durumu ile karşılaşılabilir.

Bebeğin öz bakımlarından sorumlu olan kişinin de temizliğine dikkat etmesi bebeğin sık sık ishal ya da ishal olma riskini minimuma indirecektir. İshale sebep olan virüs ya da bakterilerin en çok olabileceği yerleri sık sık dezenfekte edip temiz tutmak da bu durumu sürekli yaşamanızı engelleyecektir.

İshal genel anlamda vücudun su ve tuz dengesini bozar. Yetişkin bir birey bunu bildiği için sıvı tüketimine dikkat eder. Fakat kendini ifade edemeyen ya da isteklerini dile getiremeyen bebekler için durum çok sıkıntılıdır. İshal durumunda bebekler aşırı su ve mineral kaybına uğrayarak minik vücudu susuzluk yaşar. Ki bu durum yeni doğanlarda yaşanırsa daha da ciddiye alınması gerekir.

Bebeğin idrar yapma aralığı çok geniş ise, bebeğin ağzında ve gözünde kuruluk var ise, bebeğin elastik derisi özelliğini kaybetmeye başladıysa, bebeğinizde daha önce gözlemlemediğiniz şaşkınlık ve halsizlik durumu fark ettiyseniz bir hekime başvurmalısınız.

Bunların dışında bebeğiniz 6 aydan küçükse ve ishali durumuna 39 derecenin üzerinde ateş, yoğun karın ağrısı, kusma, dışkılama da kan görülmesi ya da kırmızı, beyaz veya siyah dışkılama eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Bebeklerde ishalde ilaç önerilmemekle beraber enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik kullanılabilir. Serum takılarak sıvı kaybının önüne geçilebilir. Yağlı, lif içerikli, inek sütü ve peyniri, şekerli gıdalardan uzak durarak daha kıvamlı gıdaların tüketilmesi önerilir.

Yorumlar