Çocuklarda Kabızlık

ÇOCUKLARDA KABIZLIK

İlk altı ay anne sütü ile bebeğinizi beslemek kabızlık problemi yaşamaması  adına önemli olmasına rağmen anne sütünün yeterli olmadığı durumların varlığını da kabul etmek gerekir. İnek sütü daha çok kabızlığa sebep olmaktadır. Eğer bebeğiniz hazır mama tüketiyor ise hazır mamalar da inek sütüyle hazırlandığı için bu sorunu yaşamanız kaçınılmaz olur.

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık sorunun yaşanma sebepleri başında bağırsak yapısındaki sorunlar gelir. İster anne sütü ister inek sütü tüketilsin eğer bağırsakta yapısal bir bozukluk söz konusuysa sürekli kabızlık yaşanılması doğaldır.

Çocukta bağırsak genişliği gibi doğuştan gelen anatomik bir bozukluk olabilir. Bu durum sık sık kabızlığa yol açacağından çocuk cerrahisi ve gastroenterolojisi uzmanlarının takibi çok önemlidir. Ailede bağırsak tembelliği sorunu yaşayan bireyler var ise çocuğun da kabızlık yaşaması kaçınılmazdır. Yanlış gıda seçimleri, aşırı süt tüketimi kronik kabızlık sebepleridir.

Sürekli katı gıdalar ile oluşturulan bir beslenme modeli kabızlık nedenidir. Bazı çocuklar dışarıda tuvalet ihtiyacını gidermek istemeyerek tuvalete gitmez ihtiyaçlarını tutarlar. Bunun sonucunda da sık sık kabız olurlar. Bir kez kabız olup katı ve zor dışkılama sonrası acı duyan çocuklar tekrar acı yaşayacaklarından korkarak tuvalet ihtiyaçlarını gidermez tutarlar. Psikolojik olan bu durum kabızlık problemini daha da arttıracaktır.

Aileler kabızlık ilaçları sürekli kullanıldığında bağımlılık ya da alışkanlık yapar düşüncesiyle düzenli ilaç kullanımından kaçınırlar. Halbuki bu yanlış bir algıdır. Kabızlık tedavisinde belirli bir beslenme düzenine uyulur, ilaçlar ile dışkı yumuşatılır ve düzenli tuvalet alışkanlığı kazandırılırsa başarılı olunur.

Çocuklar sebze, salata ve posalı gıdalar tüketimine fazla yanaşmadıkları için kabız olmayı kolaylaştırırlar. Kuru kayısı ve incir bağırsağı hareketleneceğinden çocuğunuz yemeyi reddeder ise yoğurduna ya da meyve püresine karıştırarak yedirmeyi deneyin. Çocuklara bir öğün düzeni oturtmakta fayda vardır.

Çikolata, şeker, fast food tüketimlerinde aşırıya kaçılmamalıdır. Tedaviye erken başlanır ve düzenli uygulanırsa sorun çözülmekte ama sorunun önemsenmeyip devam etmesi halinde kabızlık kronik bir hal almaktadır. Burada anne, baba ya da çocuğun bakımından kimler sorumlu ise büyük görev üstlenmektedirler. Kabızlığın kronikleşmemesi adına çocuğa doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmalı ve hareketli, aktif bir gün geçirmesini sağlamalıyız.

Yorumlar