Gebelikte Beslenme

GEBELİKTE BESLENME

Beslenme insan hayatının doğal sürecinde dikkat etmesi gereken bir durumdur. Hele ki hamileyseniz ve artık iki ya da kaç canlıysanız artık beslenme hem kendi beslenmeniz adına hem de dünyaya getireceğiniz canlının sağlıklı bir birey olabilmesi adına dikkat etmeniz gereken beslenme, önemini iki katına çıkaracaktır.

Gebeliğin ilk üç ayında kadının vücudunda bir çok hormon dengesi değiştiğinden bulantı, kusma, hassasiyet ve sindirim sıkıntıları yaşanabilir. Üç aydan sonra durum daha sabit bir hal alır. Bu ilk üç ay annede değişiklik ve sıkıntı yaratırken bebek için çok önemlidir. Bebeğin büyümesi ve gelişimi için sağlıklı bir kromozomal yapıya sahip olması gerekir. Bu nedenle bu dönemde annenin beslenme şekli düzeni çok önemlidir.

Gebelikte beslenme hem anne hem de bebek için önem arz ettiğinden yapmamız ya da yapmamamız gereken şeyleri öğrenip bilinçlenmemiz gerekir. Hamileliğinizin 12. haftasına kadar sık sık ama az az yiyecek ve içecek tüketimi yapmalısınız. Az yağlı, kokusu ağır olmayan, az baharatlı ve tuzsuz yiyecekler tercih ederken asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir. Katı madde içerikli sıkıştırılmış gıdalardan uzak durmak gerekir.

Et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri tüketimi önemlidir. Üçüncü aydan sonra hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha rahat olan anne doğuma kadar geçecek süreçte hem bebek hem de kendi için dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanması gerekir.

Daha sağlıklı ve kontrollü beslenerek kendisine 3 ara öğün ve 3 ara öğün oluşturmalı. Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri her gün düzenli olarak 1 bardak veya 1 kase şeklinde tüketilmelidir. Haftada en az iki öğün olacak şekilde iyi pişmiş olmasına dikkat edilerek kırmızı et tüketilmelidir. Kırmızı etten kasıt raf ömrü olan katkı maddeli gıdalar değildir. Haftada en az üç gün 1 yumurta tüketimi gerçekleştirmek gerekir.

Haftada en az bir gün balık yemelisiniz. Burada önemli olan balığı çiğ tüketmemek, civa içeren  balıkları tüketmemektir. Akşam yemeklerinde zeytinyağlı yeşil salata tüketimi bağırsak hareketleri açısından önemlidir. Günlük bir kaç taneyi geçmeyecek şekilde ceviz, kuru incir ve kayısı, badem gibi gıdaları tüketmek gerekir.

Gün içerisinde en az üç litre sıvı tüketimi ve spor yapmak siz rahatlatacaktır. Gebelikte telafisi olmayan sigara ve alkol tüketimi kesinlikle terk edilmelidir.

Yorumlar