Gebelikte Doğum Öncesi Bakım

GEBELİKTE DOĞUM ÖNCESİ BAKIM

Kadın, gebelik, doğum öncesi ve sonrası birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbiriyle ilintili süreçlerdir. Kadının değişen psikolojik ve fizyolojik durum ve halleri. Bu dönemlerde ihmal edilmemesi ya da özen gösterilmesi gereken bakım içerikleri.

Doğum öncesi bakımdan kast edilen, anne adayının dünyaya sağlıklı bir bebek getirebilmek adına hamilelik dönemi süresince sağlığına dikkat etmesidir. Sağlıklı annenin sağlıklı bebek dünyaya getirme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle hem annenin hem de bebeğin sağlık koşullarının iyi olması gerekir.

Gebelikte doğum öncesi bakımı hamilelik esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Her kadının gebelik öncesi bir kadın uzmanına görünüp muayene olması hem kendi sağlığı hem de ileride bebeğin sağlığı için önemli bir davranış olacaktır.

Bu noktada planlı hamilelik düşünen kadınların gebelik öncesi tüm tıbbi değerlendirmeleri yapılır. Gebelik gerçekleştiğinde belirli aralıklarla kadın doğum uzman kontrolü devam eder. Bu düzen gebelik gerçekleştikten 32. haftaya kadar dört haftada bir, 32. ile 36. haftalar arasında iki haftada bir, 36. ile 38. hafta arasında haftada ya da 4-5 güne bir, 38. Haftadan sonra her gün veya iki güne bir şeklinde olmalıdır.

Her muayene esnasında tansiyon ve kilo takibi yapılırken, ultrason kontrolü yapılır. Ara ara idrar ve kan tahlilleri yenilenir. Son dönemlere doğru glikoz ve protein kontrolü yapılır. Elde edilen her yeni bulgu bir önce değerlerle karşılaştırılarak gebelik durum tespiti yapılır. Hasta ve gebelik tüm yönüyle yakın takibe alınır, gözlemlenirken, doğum öncesi bakımı yapılır.

Hamilelikte izlenen değerler için testlerin erkenden yapılması gerekir. Özellikle 24. ve 36. Haftalar arasında tekrarlanmalıdır. Gebelik tespitinin ilk yapıldığı anda hastadan tam kan sayımının yer aldığı tahliller istenir. Buna ek olarak idrar tahlili, idrar kültürü ve deri testlerine de bakılabilir.

Gebelere genetik bozukluklar ve kromozom anomalilikler için 12. ile 16. hafta arasında ikili test, 16. hafta ile 18. hafta arasında üçlü test yapılması önerilir. Hamilelik şekeri riskini elemek adına gebeliğin 24. haftasında 50 gr şeker tolerans testi önerilir. Hepatit ihtimaline karşı HBSAgnin araştırılması yapılır.

Yorumlar