Hamilelik Belirtileri Ve Doğum Zamanının Hesaplanması

Hamilelik Belirtileri Ve Doğum Zamanının Hesaplanması

Bir insanla karşılaşırsın, bir ömür geçirmeye karar verirsin; eşin olur. Beraber bir yuva kurarsınız emek emek, orası evin olur. Bizden bir parça olsun şu hayatta dersiniz, canınızın canını hayata getirirsiniz işte o zaman tam bir aile olursunuz. Zaten toplumumuzdaki dürtü bu değil midir? Genç olursun evlenmeyecek misin denir; evlenirsin çocuk  ne zaman diye merak edilir; hamile sindir doğum ne zaman diye sorulur. Hamilelik belirtileri ve doğum zamanının hesaplanması kişiden kişiye; hamilelik de hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterir. Kimi kadın hamileliğini fizyolojik ve psikolojik açıdan erken hissedebileceği gibi kimi hamilelik de kendini uzun bir süre hiç hissettirmeyebilir.

Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyku hali en erken ve ilk belirtileridir hamileliğin. Çünkü vücudumuz iki kişilik çalışmaya başlamıştır artık. Göğüslerde büyüme ve hassasiyet hissetme. Fizyolojik değişimler başlamıştır artık. Mide bulantıları ve kusma. Koku ve tatlara karşı aşırı hassasiyet durumu söz konusudur. Hemen hemen bu dönemden geçmeyen hamilelik yoktur. Tüm hamilelik sürecini bu sıkıntıyla geçiren gebe de çoktur. Sürekli açlık ve bir şeyler yeme isteği ya da bazı yiyeceklere karşı tiksinme hissiyatı. Sık idrara çıkma ve kabızlık. Doğumun yaklaşıp bebeğin iyice büyümesiyle mesane ve bağırsaklara olan baskıdan dolayı hamileliğin son döneminde bu şikayetler üst sınırdadır. Ani değişken ruh halleri. Her şey yolundayken gördüğü ya da duyduğu bir şeyden hemen etkilenebilir anne adayı ve olur olmaz zamanlarda, olur olmaz yerlerde ağlayabilme kapasitesine sahiptir. Hafif kanama. Adet dönemi zamanlarında leke şeklinde kanama görülebilir. Bazı kadınlar tüm hamilelik dönemince adet dönemleri geldiğinde hamileliklerini kanamalı bir şekilde geçirmeye devam edebiliyor.

Değişkenlik gösterse de genel anlamda doğum ne zaman gerçekleşir; nasıl hesaplanır? Genel kabul gören gerçek gebelik dokuz ay on günlük bir dönemdir- zamanını bekleyemeyen aceleci minikleri hesaba katmazsak-. Son adet gördüğün tarih baz alınarak hafta hafta gelişimi takip edilecek olursa beklenen süreç kırk hafta kabul edilir. Kimileri ay kimileri de hafta takibi yapar; kırk hafta on ay gibi hesaplanabilir ama aslında her iki takip ve hesaplama yöntemi de aynı kapıya çıkar.

Yorumlar