İshal Çocuklar Nasıl Beslenmelidir?

İSHAL ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİDİR?

İshal uygulanan basit yöntemlerle iki üç gün içerisinde iyileşme gösterse de çocukluk döneminde durum farklı olabilmektedir. Çocukluk döneminde ishal durumu uzun süre ağır bir şekilde seyreder ve uygun tedavi uygulanmaz ise çocuğun büyümesini ve gelişimini engelleyerek ciddi olumsuz etkiler oluşturacaktır.

Çocukluk döneminde ishale sebep olarak ek besinlere erken başlama ya da geç kalma, yapılan beslenme hataları, yanlış mama tercihi, fazla besleme, gıda zehirlenmeleri, fazla ve uzun antibiyotik kullanımları ve sürekli enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar gösterilebilir.

Çocukluk döneminde enfeksiyona bağlı ishaller çok sık görülür. Bu dönemde ishale sebebiyet veren en önemli etmen Rotavirüstür. Ateş, kusma, iştahsızlıkla kendisini gösteren bu virüsün sebep olduğu ishal durumu 7 ila 10 gün arasında sürer.

İshal durumunda çocuğun yaşam kalitesinin düşmesi bir yana sağlığı da ciddi bir şekilde olumsuz olarak etkilenir. Bu duruma ebeveyn bilinçsizliği ile besleme hataları da eklenince çocuğun hastalık süresi uzatılmak ile birlikte çocuğun hastalığı ağır geçirmesine sebep olunur.

Peki ishal çocuklar nasıl beslenmelidir? Neler dikkat edilmelidir? İlk olarak ishal olan çocuk bol bol su ve sıvı tüketmelidir. Emiyor ise sık sık emzirilmeli, aksi takdirde bol bol su içirilmeli ki vücut susuz kalmayarak kendi içerisinde tuz ve su oranını dengeleyebilsin.

En uygun sıvı tüketimi su, taze sıkılmış meyve suları, açık bir çay ve ayran olacaktır. Asitli içecekler içerisine asprin atarak tüketim yapılması, asitli içeceklerin içerisinde kafein barındırması ve kafeinin de bağırsakları harekete geçireceğinden yanlış bir davranış olacaktır.

Probiyotik ürünler ishal süresini ve etkisini olumlu yönde etkileyeceğinden yoğurt, yoğurt çorbası ve ayran tercih edilmesi gereken besinlerdir.

Pirinç içeriği bakımından su tutma özelliğine sahip olduğu için pirinç suyu, çorbası veya pilavı ishale iyi gelecektir. Ayrıca patates de su tutma ve ishal durumunda vücudun kaybettiği potasyumu karşılama özelliğinden dolayı tercih edilmesi gereken bir besindir.

Şeftali, muz ve elma kabuklarıyla tüketilmesi koşulu ile  tercih edilmesi gereken en doğru meyvelerdir. Çocuğa şeker, yağlı besinler, kepekli tahıllar, çiğ sebze ve meyveler ile kuru baklagil vermekten kaçınılmalıdır.

Yorumlar