Sağlıklı Bebeğin Özellikleri

Sağlıklı Bebeğin Özellikleri

Sağlıklı bir bebek anne karnında ideal gelişime sahip, doğum esnasında ideal boy ve kiloya, ideal vücut yapısı ve işlevsel fizyolojiye sahip, doğum sonrasında da ideal gelişimini devam ettirebilen bebektir. Bebeğimizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek  ve gelişimini sağlıklı şekilde tamamlamasını desteklemek tek isteğimizdir. Sağlıklı bebeğin özellikleri nelerdir peki? Bebeğimizin  en hızlı geliştiği dönem anne rahminde geçirdiği süreç ve doğumdan hemen sonra geçirdiği ilk aylardır. Bebeklerin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için 0-3 yaş önemli bir dönemdir. Bebekler bu dönemde çok hızlı büyür ve çok hızlı gelişirler. Sonraki dönemlerde büyüme de gelişme de yavaşlar.. Özellikle beyin gelişimi için 0-3 yaş dönemi büyük önem arz eder. Çünkü beyin gelişiminin % 80’ni bu dönemde tamamlanır ve beyin ölçüsü neredeyse yetişkinlikteki büyüklüğe ulaşır.

Sağlıklı bebeğin özellikleri, gelişiminin desteklenmesiyle, beslenmesiyle, uykusuyla, aile ve sosyal çevresiyle, fizyolojik ve psikolojik durumuyla alakalı olarak faklılık gösterebilmektedir. Anne karnından başlayıp doğum sonrasında uzun bir döneme kadar bir başkasının yardımına ihtiyaç duyan bebek öz bakımları düzgün karşılandığında mutlu olacak, sağlıklı olacaktır. Beslenmesine dikkat edilen özen gösterilen bebek karnı doyacak mutlu olacak, fizyolojik açıdan rahatlayacaktır. Uyku sağlıklı bir bebek için önemlidir. Kaliteli uyku, kaliteli zaman geçiren  kaliteli bireyi doğurur, kaliteli birey kaliteli bir bedene ve zihne sahiptir ki bu sağlıklı bir bebeğin özelliğidir. Sağlıklı bir bebek mutludur, güler yüzlüdür, uyumludur, refleksleri kuvvetli, tepkileri bilinçlidir. Çocuğun fizyolojik ve psikolojik durumundan ziyade aile ve sosyal çevre bu noktada çok önemlidir.

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek istiyorsak en az beslenme kadar önemli olan gece uykusuna özen göstermek gerekir. Bebeğimizin kaliteli bir uyku uyumasını sağlamak  için kaliteli bebek bezi tercih etmeliyiz. Bebeğimize sevgimizi dokunuşlarımız ile hissettirmeliyiz. Sağlıklı beslenme alışkanlığını erken yaşta kazandırmalıyız. Eşimizle İletişiminize dikkat etmeliyiz. Bir çocuk doktoruyla sürekli irtibatta olmalı, pedagogdan sağlıklı bebek gelişimi konusunda bilgi almalıyız. Bebeğimizin gelişim takibini yaptırmalıyız. Bebeğimizin yaşam alanını geliştirmek İçin destek almalıyız. Korumacı, kaygılı, takıntılı olup bebeğimizin sosyal açıdan sağlıksız bir birey olmasına sebep olmamalıyız.

Yorumlar