Yeni doğan Bebeğin Temizlenmesi( Banyosu )

Yeni doğan Bebeğin Temizlenmesi( Banyosu )

Bebek bakımı sırasında bebeğin temizliğinin iyi ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bebeğin temizliği denildiğinde ise, aklınıza ilk olarak bebeğin banyosu gelmelidir. Bebeğin banyosu nasıl yaptırılır ve bebeğin banyosu nasıl olmalıdır sorularının yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin banyosu nasıl yaptırılır sorusuna ilk olarak şu yanıtı vermemiz gerekmektedir. Bebeğin banyosu yaptırılırken ortamın sıcaklığı bebek üşümeyecek şekilde ayarlanmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin banyosunu yaptırılmadan önce bebeğin üzerindeki eşyaları havlunun üzerinde çıkartılmasını önermekteyiz. Bebeğin üzerindekiler çıkartıldıktan sonra banyo yapmadan hemen önce bebeğin bezini çıkartmanızda fayda var. Aksi takdirde istemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilmeniz olası.

Yeni doğan Bebeğin Temizlenmesi ( Banyosu ) sırasında, bebeğin boynunu sol elinizle desteklemeniz öneriliyor. Kolunuzun üzerine ise bebeğin vücudunu dayamanız önerilmekte. Koltuk altınız ile bebeğin vücudunu destekleyin. Bebeğin yüzünü yukarı bakar şekilde olmasını sağlayın ve bu şekilde bebeğin banyosunu gerçekleştirmek için, bebeği küvete alın.

Bebe şampuanı, bebeğin banyosu sırasında, şampuan bebeğinizin gözüne kaçsa bile bebeğin gözünün yanmasını önleyecektir. Bebe şampuanı ayrıca bebeğin bebek cildini tahriş etmemesi sebebiyle de tercih edilmektedir. Bebeğin başını bebe şampuanı ile yıkanmasından sonra dikkatli bir şekilde bebeğin başını durulayın ve daha sonra bebeğin başını hemen kurulayın.

Bebeğin banyosu sırasında kullanılacak olan şampuanın, nemlendirici özelliği olan bir sabun veya bebek banyosu için üretilmiş olan, hassas ciltler için geliştirilmiş bir sabun kullanmanız gerekmektedir.

Bebeğin altındaki bezi çıkartıp bebeğin cildinin temiz olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Bebeğin vücudunu sabunlu süngerle silerken kolunuz ile bebeğin omzunu ve boynunu desteklemeyi unutmayın. Ayrıca bebeğin koltuk altından kavramayı asla ihmal etmeyin. Çünkü sabunlu olan bebek vücudunun kayması artık daha kolay bir hal almıştır. Bir diğer eliniz ile bebeğinizin bacaklarından ve kalçasından tutun ve bebeği küvetin içerisindeki suya bebeğin başı yukarıda olacak şekilde sokun. Bebeğin banyosunun tamamlanması için bebeğin vücudunun duruladıktan sonra onu temiz havlusunun üzerine alın ve vücudunu hassas ve yumuşak hareketler ile kurulayın

Yorumlar