Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Bazı püf noktalarına dikkat edildiği takdirde yeni doğan dönemini daha rahat atlatmak mümkündür.

Yeni doğan bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı ne olmalıdır? Bebeğin cilt yüzeyi vücut ağırlığına oranla çok geniş olduğundan, ısı kaybı çok hızlı olur. Zamanında sağlıklı doğmuş 3 kg üzerindeki bir yeni doğan için uygun oda ısısı 22-24 derece arasındadır.

Ne kadar aralıkla yeni doğana anne sütü verilmedir? Doğum sonrası ilk saat içinde başlamak kaydı ile bebek, her istediğinde emzirilmelidir.

Cilt bakımında dikkat edilecek noktalar nelerdir? Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassastır. Özellikle doğumu takip eden günlerde bebek cildi kuru, kabuksu bir hal alabilir. Bu dönemde nemlendirici bebe yağı ya da losyonların kullanımı doğru olur. Bebe yağları, ıslak cilde sürülerek uygun nemlenme sağlayabilirler.

İlk banyo ne zaman yapılmalıdır? Sağlıklı yeni doğanlar doğdukları ortam koşullarına göre ilk 24 saat içinde yıkanabilir. Banyo sonrası cildin özellikle kıvrım bölgelerinin iyi kurulanmasına pişik ve tahrişleri önlemek açısından dikkat edilmelidir.

Yeni doğan bebeğin cildinde görülen kızarıklıkların sebebi nedir? Doğumdan hemen sonra bebeğin cildinde toksik eritem olarak adlandırılan kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler vücudun farklı yerlerinde zaman zaman belirir ve kaybolurlar. Bazen ortalarında sarı beyaz başlı sivilce benzeri yapılar oluşabilir. İlk hafta içinde, herhangi bir zamanda belirse de daha çok ikinci günde meydana gelir. Yaklaşık iki üç hafta sürer ve kendiliğinden kaybolur.

Yeni Doğan Bebek Bakımı Alt değiştirirken nelere dikkat edilmelidir? Bez bölgesinde pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Özellikle kaka ile temas süresi uzatılmamalıdır. Kız çocuklarında önden arkaya temizlik ile kakanın idrar yoluna bulaşmasını önlemek gerekir.

Göbek bakımı nasıl yapılmalıdır? Göbek kordonu kuruyup ayrılana kadar %70 alkol ya da mersol solusyonu ile göbek bakımı yapılır.

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde oluşan çapaklanma nasıl giderilir? Çapaklanma olursa gözler, kaynatılıp soğutulmuş su ile silinir.

Tırnaklar ne zaman kesilebilir? İlk aydan sonra küt uçlu bir bebek makası ile tırnakları uyurken kesmek uygun olur.

Yorumlar