Yeni doğan Bebekler hakkında bilinmesi gerekenler 10 şey

Yeni doğan Bebekler hakkında bilinmesi gerekenler 10 şey

1- Yenidoğan Bebek biraz komik ve tuhaf bir görünüme sahip olabilir

Kafasında doğum kanalında yaptığı yolculuğun daha rahat geçmesine yardımcı olmak için tıpta lanugo adı verilen yumuşak bir bölge bulunmaktadır. Halk arasında bıngıldak adı verilen bu yerin görüntü dışında kesinlikle zararı yoktur. Hassas bir tene sahip olmasından dolayı kabaran bir yüze ve aşırı duygusal olan gözlere sahip olabilir. Sonuçta, o sadece rahminde dokuz ay geçirdi. Ama çok yakında, o hayal ettiğiniz güzel bebeği andıracaktır.

2- 6 Haftalık olana kadar gülümse ve mırıldanma gibi hediyeler beklemeyin.

O zamana kadar, sadece şikâyet eden bir patron için çalışıyoruz! Yorgunluk ve duygusal karışıklıkla baş edebilmek için bunu aklınızdan çıkarmayın. O günlerde göstereceğiniz çabalarınız asla kaybolmaz. Los Angeles merkezli çocuk doktoru Christopher Tolcher;  “O babası ve annesi tarafından rahat ettirilmek ister, yapılanları anlar, hisseder ve yapılanlardan mutlu olur” diyor.

3-  Göbek kordonu düşene kadar sünger banyosu yaptırın

Göbek kordonu kuru tutulur ise, daha hızlı düşer.(genellikle iki hafta içinde) Ayrıca, yeni doğanlar çok kirlenmezler! Banyo anında kordon ıslanırsa, kurulayın. Eğer kordon düştüğünde hafif bir kanama olursa bu normaldir, endişe etmenize gerek yok. Massachusetts eyaletinden Alyson Bracken; “İlk kanama olduğunda korktum, ancak daha sonra bunun bir yara kabuğu gibi olduğunu ve hafif bir kanamanın sorun olmayacağını öğrendim” diyor.

4- Yumuşak nokta(bıngıldak) korkulu rüyanız olmasın.

Amasya’dan Zeynep Hanım; çocuğun doğum kanalında rahat ve esnek bir şekilde yol almasını sağlamak için oluşturulan yumuşak noktadan(bıngıldaktan) ilk zamanlarda korktuğunu söylüyor. “bebeğim saçlı bir şekilde doğmuştu. Saçlarını düzeltirken veya başını okşarken bıngıldağın olduğu yerden endişe duyar ve oraya dokunmamaya özen gösterirdim” diyor.  Ama endişelenmenize gerek yok. Bıngıldağa veya ona yakın saçlara dokunmak her hangi bir sorun teşkil etmez diyen Tanya Remer Altmann( Çocuk doktoru ve the mommy calls yazarı) aynı zamanda ekliyor; “beyinde bulunan kan damarları sebebi ile direk olarak bıngıldak bölgesinde atar damar misali oynamalar, kıpırdamalar olabilir”.

5- Yeterli miktarda yiyecek alıp almadığını size bildirecektir.

Bebekler her iki-üç saat yemek yeme ihtiyacı hissederler. Eğer emziren bir anne iseniz bebeğinizin ne kadar süt içtiğini tahmin etmek zor olacaktır. Doktor Tolcher “ bebeğin ağırlığı ilk günler için en iyi göstergedir” der. Doktorunuz bebeğinizin ağırlığını ilk haftadan itibaren düzenli bir şekilde kontrol edecektir.  Tabi sizde evde bazı basit göstergelerle bebeğinizin yemek yeme programını belirleyebilirsiniz. Bebeğinizin ilk haftadaki kilo kaybı sizi endişeye sevk etmesin. Yeni doğan bebek ilk hafta içinde doğum ağırlığını %8 ila %5 arasında kaybedebilir. Ancak bunu 2. Haftadan itibaren geri alacaktır. Bezi sayma sizin için bir gösterge olabilir. Örneğin bebeğin programı ilk hafta gelişi güzeldir. Ancak daha sonra günde beş altı defa altını ıslatabilir ve an az 1 veya 2 defa dışkı görebilirsiniz.

6- Kuru cilt yeni doğan bebekler için bir kaidedir. Endişe etmeyin.

Başlangıçta, 9 ay sıvıya batırılmış bir şekilde bekleyen bebeğimizin cildi yumuşak ve ipeksi olabilir, ama bu durum zamanla değişir. Kuru ve pul pul dökülen bir cilt için yapacak bir şeyiniz yoktur. Ancak bu durumda eğer istekli biriyseniz kokusuz bir hipoalerjik bir bebek losyonunu bebeğinizin cildine yumuşak hareketlerle uygulayabilirsiniz. Küçük pembe diken, bebek bezi döküntüleri ve hatta bebek akneleri bebeğinizin cildinde görünebilir. Bu durumla ilgili Dr. Jana şöyle söylemektedir; “”Akne birkaç ay sürme eğilimindedir”.

7-  Bebeğinizi eve hapsetmenize gerek yok.

Bu durumla ilgili uzmanların söylediği şudur.” Bebeğinizle normal bir hayat sürün ancak bebeğinizin toplumla irtibatı halinde sağ durulu olun”. Bu ne anlama gelmekte? Şöyle ki; Hasta insanlardan ve güneş almayan kapalı mekanlardan çocuğunuzu uzak tutun. Enfeksiyon riskini azaltmak veya ortadan kaldırmak için bebeğin yüzüne değil ayaklarına dokunmayı bebeğin kardeşlerine öğretin. Ve bebeğin kardeşlerinin” hijyen polisi” olarak atamasını yapın. İnanın bu çok başarılı bir yöntem. Eve gelen misafirlere sizin söylemediğinizi onlar rahatlıkla söyleyebilmekteler. “lütfen ellerinizi yıkamadan kardeşime dokunmayın” cümlesini oğlunuzdan duyduğunuzu bir düşünün…

8- Bebekler çok ağlıyor – Onlarla nasıl iletişime geçilir!

Onların rahatsız edici çığlıkları aslında aranızdaki iletişimin temelini oluşturmaktadır. Onlar, üşürse, acıkırsa, altını kirletirse, bir yeri ağrırsa, rahatsız olursa bunu size çığlıkları ile bildirir.  Bu ilk “konuşmalar” biraz rahatsız edici olabilir. Tamam, kabul çok rahatsız edici.  Ama emin olun bu çığlıklar onun ihtiyaç duyduğu şeyleri size bildirmenin en iyi yolu. Ohio Laurie May ve kocası, hızlı bir şekilde kızlarının açlık sinyalini okumayı öğrendiklerini söylüyorlar.  Onlar ilk zamanlarda bebeklerinin karnını doyurmak için alarm kurduklarını ancak zamanla bu alarma ihtiyaç kalmadığını söylüyorlar. “Bebeğimizle iletişim kurmayı öğrendik” diye ekliyor Laurie.

9- Bebekler çok uyur ancak çok uzun süre değil.

Bebeğin ilk üç ayı bir nevi sorunlar yumağı olabilir. Bebeğin her iki-üç saatte bir yemek yemesi gerektiğinden anne ve babalar fazla uyku alamayacaktır. Uykusuz geceler için kendinizi hazırlayın. Çoğu bebek ilk 3 ayda altı ila sekiz saat uyuyabilir. Bu arada, bebeğinizin uyku düzeni için bir program yapın ve gündüzleri aç olarak 3 saatten fazla uyumasına izin vermeyin.  Geceleri ise doğum sonrası kaybettiği kiloları alır almaz istediği sürece uyumasına izin verebilirsiniz.

10- Çok hızlı büyüyen bir bebeğiniz olduğunu unutmayın.

Yorucu, stresli ve yalnız geçen günler… Evet çok zor günler. Ama o zor günler çok yakında geride kalacak. İzmir’den Emel Hanım, “Keşke o günlerin çok çabuk geçeceğini bilseydim, farkına varamadım” diyor.  Yine İstanbul’dan Şule Hanım, “Yeterinde fotoğraf çekip, kızım için notlar alamadım” diyor. Emin olun bu stresli günler eğer siz üstesinden gelirseniz çok kısa bir sürede mutlu günlere evrilecektir. Kendini ifade etmekten aciz bir canlının, çok kısa bir sürede sizinle komik diyaloglara girdiğine şahit olacaksınız.

11- Bebek bakımı ile ilgili efsaneleşmiş bilgilere riayet etmeyin.

Malumunuz her bebek ailesi için özeldir. Ve bu anne ve babanın çocuklarına karşı daha fazla hassas olmaları sonucunu doğurur. Bu hassasiyet aileleri bazen yanlış yönlendirebilir. Çevreden duyduklarına çabucak inanan ebeveyn, bebeğine yanlış bir tanı koyabilmektedir. Bu anlamda bizim önceliğimiz doktor olmalıdır. Doktorun bizim ve bebeğimiz için söylediklerini dikkate almamız çok önemlidir. Elbette büyüklerimizin tecrübeleri bizim için hayati değerdedir ancak bazı yanlış bilinen efsane bilgilerden uzak durmak önem arz etmektedir . Halk arasında yayılmış bazı yanlış bilgilerin doğrularını şöyle sıralayabiliriz; 

– Emziren anne üşüdüğü zaman kendi karnı ağrır bebeğe bir şey olmaz,

– Anne sütü annenin yapısal ve genetik özelliklerinden ve dış etkenlerden etkilenir,

– Tırnak kesimi her an yapılabilir(kırkını beklemeye gerek yoktur),

– Gözyaşı göz zarının tahriş olmasından dolayı veya gözyaşı kanallarının doğuştan tıkalı olmasından kaynaklanabilir,

– Yeni bir gezegene merhaba diyen bebeğiniz kendini yalnız, savunmasız ve çaresiz hissedebilir. Bu nedenle bebeğiniz her ağladığında onu kucaklayın.

Bu ve buna benzer doğruları araştırıp bebeğimize en iyi bakımı vermek hayatımızın gayesi olmalı.

Yorumlar