Yenidoğan Bebeğin İhtiyaçları

Yenidoğan Bebeğin İhtiyaçları

Acele etmeye, sabırsızlanmaya, gerekli gereksiz her gördüğünü almaya gerek yok. Kimilerine göre ufaklığımız dünyaya gelmeden tamamlanması gereken kimilerine göre de ufaklığımız dünyaya geldikten sonra tamamlanabilecek olan yenidoğan bebeğin ihtiyaçları listesi öyle ya da böyle bir şekilde karşılanıyor. Yenidoğan bebeğin en kıymetli ihtiyacı anne kucağı, anne sevgisi değil midir? Bununla beraber alışık olduğu sıcak ortamı kıyafetlerle ona sunmaya çalışmak. Peki yenidoğan bebeğin temel ihtiyaçları nelerdir?

Hastane çıkışı ve iç zıbınlar. Altta ya da yanda çıtçıtları olan kısa kollu badiler. Kaşındırmayacak kumaştan genelde penye,yumuşak, ayakları kapalı,belleri sıkı olmayan tulumlar. Ayaklı pijamalar. Uzun kollu penye badiler. Çorap ve yün patikler. Yünden ve penyeden yelekler, ceketler, hırkalar, süveterler. Yumuşak, penye minik minik önlükler. Penyeden yumuşak, sıkı ve dar olmayan şapkalar, tırnakları çok çabuk ve sık uzadığı için bilekleri sıkı olmayan penye eldivenler. ince yumuşak tülbentlerden büyüklü küçüklü mendiller bebeğinizi omzunuzda, kolunuzda taşırken, yemek sonrası gazını çıkarırken ya da ağzını silerken bebeğinizin hassas tenine hiç zarar vermeden sizin çok işinize yarayacak-. Güzel emici olanlarından banyo havlusu ve yumuşak banyo havlusu tülbentleri. Penye battaniye ve muhakkak ki el emeği göz nuru bir el işi örgü battaniye. Bir peluş battaniyenizin olmasında da fayda var tabi ki.

Banyo küveti  ve bir dönem yatarak yıkayacağınız için küvet içi aparatları. Banyo termometresi önemlidir bebeğimizin hassas tenini haşlamak istemeyiz -. Baş ve vücut şampuan ya da sabunları. Vücut derecesi ve bebek termoforu. Pişik kremi, alt açma bezleri, yenidoğan alt bağlama bezleri, yenidoğan ıslak mendilleri ve 1 aylıktan sonra kullanılması önerilen bebek yağı. Saç fırça ve tarağı, yenidoğan tırnak makası ve törpüsü. Bebeği taşımak, gerekirse üzerinde uyutmak ya da emzirirken kullanabileceğimiz kare minderler. Sterilazatör, plastik bebek kaşıkları, kirli çamaşırlarını koymak için kutu ya da poşet, anne memesine yakın yenidoğan biberonu, emzik, burnu tıkanırsa diye burun temizleme aparatı. Bebek beşiği, lastikli çarşaf ve koruyucu kılıf, bebek uyku seti. Kırmızı renkli küçük bir gece lambası. Puset ve kanguruyla yenidoğan bebek ihtiyaçları karşılanmış olacak.

Yorumlar