Yenidoğan Bebeğinizi Tanıyın

Yenidoğan Bebeğinizi Tanıyın

Yenidoğan bebeğiniz size ilk bakışta çok narin, küçücük ve bakıma muhtaç gözükecektir; evet gerçekten de öyledir. Bebekler her ne kadar narin gözükseler`de dayanıklı ve güçlülerdir. Elbette bu durumda en iyi yapılacak şey yenidoğan bebeğinizi tanımaktır. Öncellikle onu incitmeden nasıl kucaklamanız gerektiğini öğrenmekle başlayın.

Bebeğiniz ilk doğduğunda henüz vücudunu direyecek kadar güçlü değildir bu yüzden onu kucaklarken mutlaka başını destekleyerek kucaklayın aksi takdirde moro refleksi denilen durumdan ötürü bütün vücudu sarsılacaktır ve korkacaktır. Onunla daima yumuşak tonlarda konuşun bu onu ürkütmeyecektir. Sesinizle birlikte varlığınızla da onun yanında olun ki o da size alışabilsin. Bebeğiniz için dünya henüz çok yeni ve bu dünya ile arasındaki tek şey öncellikle annesi ve babası. Babalar anneler kadar olmasa da çok yoğun duygu yaşarlar her baba gibi bebeklerine karşı korumacı bir tavır içinde olurlar ve içlerinde sonsuz bir şefkat vardır. Bebeğiniz henüz çok küçük ve ona bir şeyler giydirmek size ilk başlarda zor gelecektir ancak belli bir süre geçtikten sonra bunlara çabucak alışacaksınız. Siz yenidoğan bebeğinizi tanırken o da sizi tanımaya başlayacaktır. Ağlamaya başladığında sizin ne tepki verdiğinizi anlamaya çalışacaktır. Annesinin sonsuz bir yemek kaynağı olduğunu düşünecektir. Annesinin sıcaklığını ve kokusunu alarak onu kafasında bir noktaya koyacaktır.

Bebeğinizin ilk başlarda hareket kabiliyetleri oldukça kısıtlı olduğundan tamamen size bağımlı olacaktır; ancak haftalar ilerledikçe kendi benliğinin farkına vardıkça hareket etmeyi öğrenecektir. İlk refleks olarak ağlamayı keşfettiğinden gülmek, ses çıkarmak onun için daha geri plandadır. Yolculuklar yenidoğan bebekler için zor olabilmektedir. Ortam değişikliği, hava değişimi kişilerin değişimi gibi şeyler bebeğinizi huzursuz edebilir bu sebepten ötürü henüz karşılaşmadığınız tepkiler görebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe ve onunla paylaştıklarınız arttıkça aranızdaki bağ giderek güçlenecektir. Yenidoğan bebeğiniz büyüdükçe yeni huylar edinebilir hatta öyle ki var olan alışkanlıklarından ve huylarından vazgeçip iyi yada kötü bir huya çevirebilir. Özellikle diş çıkarma evresindeki bebekler artık yavaş yavaş ağrıyı bildiklerinden bu duruma farklı tepkiler verebilmektedirler. Yenidoğan bebeğinizi tanımanın en iyi yolu onunla birlikte vakit geçirip fiziksel ve duygusal temas kurmak olacaktır.

Yorumlar