Yenidoğan Bebeklerde Ağlama

Yenidoğan Bebeklerde Ağlama

Dünyaya geldiğimizde çıkardığımız ilk ses ağlamaktır. Hatta öyle ki yenidoğan bir bebek ağlamıyorsa ufak bir dokunuşla ağlatılır aslında dokunuştan değil ciğerlerine ilk defa dolan havadan dolayı ağlar. Ağlama refleksi ilk kazandığımız refleksdir öyle ki yenidoğan bebeklerde ağlama çok önemli bir durumdur. Bebeklerimizin mevcut durumunu onların ağlaması ile keşfede bilmekteyiz.

Yenidoğan bebeklerde ağlama kendini ifade etme durumudur. Yenidoğan bebeğin çok ağlaması mutlaka bir duruma işarettir aynı zamanda hiç ağlamaması da normal karşılanmamalıdır. Bebeklerin ağlaması genelde anne babada bir sorun olduğu hissi uyandırır ancak durum böyle değildir. Bebeklerin iletişim kurma şekli kendi varlıklarından haberdar oluncaya kadar böyledir. Bebeklerin ağlaması bir çok duruma işaret vermektedir. Temel sebep ise acıkmaktır bu yüzden genellikle anne sütü ile sakinleşirler. Emzirilen bebekler genelde huzurlu bir duruma geçerler bu yüzden beslenme düzeni oluşturmak yeni doğan bebeklerde ağlamasına neyin sebep olduğunu öğrenmek açısından çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bebekler anne karnındayken işitme yetisi kazanırlar ancak doğum öncesi duydukları sesler ile doğduktan sonraki sesler farklılık gösterdiği için bebekler bu seslere tepki olarak ağlayabilirler. Böyle durumlarda genelde alışık oldukları sesler, anne ve babasının sesi onları sakin tutacaktır. Anne karnındayken genelde aşina oldukları elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi sesleridir. Bebekler eğer bu seslerden sonra ağlamayı bırakıyorsa yüksek ihtimal ile kolik bebek grubundandır. Ayrıca evdeki yüksek sesle konuşma ve sert tonla konuşma da bebeklerin ağlamasına sebep olacaktır . Mümkün olduğunca bebeğin doğum öncesindeki duruma benzer bir ses düzeni ile hareket edilmelidir.

Koku bir diğer ana etkendir. Eğer yenidoğan bebek kucağa alındığında ağlamayı bırakıyorsa bu duyduğu kokudan kaynaklıdır. Genelde aç olmasalar bile süt kokusu onları rahatlatır. Bebekler anne karnındayken genelde baş aşağı bir poziyonda yer alırlar. Ayrıca annenin hareketlerinden dolayı sürekli bir sallanma halinde olurlar. Özellikle yenidoğan bebeklerde sabit duruma geçtiklerinde bu yeni durumu kabullenemedikleri için tepkilerini ağlayarak verirler. Yatış pozisyonu bu konuda çok önemlidir. Eğer bebeği anne karnındaki pozisyonuna yakın ve aynı hızlarda sallanabilen bir yatağa yatırırsanız  hem daha huzurlu olacak hem de daha az ağlayacaktır.

 

Yorumlar