Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Adı üzerinde olan bir çeşit hastalıktır sarılık. Basit bir tabirle normalde olması gerektiğinden daha sarı bir tonda ten rengimiz olması durumudur. Sarılık her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır bu sebeple yenidoğan bebeklerde sarılık görülmesi oldukça normaldir. Her ebeveyn bebeğinin bir rahatsızlığı olmasından korkar ancak  yenidoğan bebeklerde sarılık oldukça sık rastlanır bu durumdan ötürü pek çok kez bebeğimde sarılık var diyerek doktorların yolunu tutmuşlardır.

Yenidoğan bebeklerde sarılık birden çok nedene bağlı olabilir en sık rastlanılanı gelişmemiş karaciğerdir. Bu nedenle sarılık tanısı konulmuş bebeklerde ilk önce iç organ kontrolü yapılır. Bir diğer ana neden ise anne sütüdür ancak bu sebepten ötürü gelişen sarılık bebeğin bağışıklık sistemi güçlendikçe kendiliğinden iyileşecektir ancak yinede 10 günden uzun sürmesi durumunda doktor tanısı ile hareket edilmelidir. Sarılığın diğer sebepleri ise kafa zedelenmesi, kan uyuşmazlığı ve annenin hamilelik döneminde şeker hastası olması da oldukça önemli rol oynamaktadır.

Gelişen tıp bilimi ve erken teşhis yeni doğan bebeklerde sarılık riskini ve rahatsızlığını hemen hemen ortadan kaldırmaktadır. Sarılık tedavi edilirken bir kaç farklı tedavi metodu uygulanır. En yaygın çeşidi ise fototerapi ışık tedavisi adı üzerinde olan bu tedavi çeşidi bebeği mümkün olduğunca fazla ışığa maruz bırakmaktır. İki ayrı çeşidi mevcuttur geleneksel ve fiberoptik. Geleneksel olanda bebek doğrudan lambanın altına doğrudan ışık alacağı bir yerde tutulur fiber optikte ise fiberoptik kablolardan yapılmış bir çeşit battaniyeye sarılır. Bir diğer sarılık tedavisi ise kan değişimidir hastalığa neden olan bilirubin seviyesine düşürebilmek için bebeğe uygun bir kan bulunması lazımdır. Kan donörden alındıktan sonra bir takım işlemlerden geçirilir ve bebekten alınan kan miktarı kadar yine bebeğe verilir. Sarılık hastalığı sadece kandaki bilirubin seviyesinden başka rahatsızlıklardan dolayı da gerçekleşebilir. Böyle durumlarda sarılığın kökeni incelenerek gerekli ilaç tedavileri ile sarılık tedavi edilir. Rhesus adı verilen anne ile bebeğin kan gruplarının uyuşmamasından dolayı gerçekleşen sarılık ise sağlıklı bir kişiden alınan solüsyon ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi yöntemi ışık tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmalıdır.

Yorumlar