Yenidoğan Bebekte Anne Sütünün Önemi

YENİDOĞAN BEBEKTE ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

 Yeni doğan bebeklerin beslenmesinde anne sütünün çok önemli bir yeri vardır. Bebeklerde ilk altı ay ek gıdaya ihtiyaç duymadan anne sütü ile beslenmek bağışıklık sistemlerinin gelişimi için gereklidir. Anne sütü enfeksiyonlara karşı önemli bir savunma kaynağı olduğu gibi bebeğin vücudunda yaşayan bir sıvı özelliğindedir. Bebeğin ihtiyacı kadar protein ve yağ asitlerini anne sütü içerisinde barındırır. Anne sütündeki beyaz küre sayısı çok fazladır. Doğum sonrası ilk ilk süt sarı renktedir ve bir nevi bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü doğal, temiz ve ısıtmaya gerek duyulmaya bir süttür. Anne sütü bebeğe psikolojik olarak rahatlık hissi vermektedir.

Yenidoğan bebekte anne sütünün önemi azımsanamaz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki anne sütü alımı kaliteli, zamanında ve yeterince olan çocukların bağışıklık sistemi daha güçlüdür ve hastalıklara karşı vücut dirençleri daha fazladır. Anne sütü sindirime yardımcı olan aktif enzimler içerdiğinden sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Büyüme hormonları ve koruyucu etmenler anne sütünde fazlaca vardır. Her zaman steril olan anne sütü enfeksiyonları önler. Bebeklerin diş ve çene gelişiminde anne sütünün önemi büyüktür. Bebeğin ihtiyacı olan besin öğeleri bileşimi anne sütü ile karşılanır. Solunum yolu hastalıkları ve kronik hastalıklar anne sütü alan çocuklarda çok sık görülmez. Anne sütüne alerji olmaz bebekler. Anne sütü alan bebeklerde  hastalandıklarında antibiyotik ve herhangi bir ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Her zaman temiz, hazır ve ılık olan anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık sıkıntısı çok nadirdir. Ve pişik, kabızlık, karın ağrısı problemleri yaşama olasılıkları daha düşüktür. Anne sütü alan bebekler almayan bebeklere kıyasla daha sakin ve huzurlu davranırlar.

Anne sütündeki akyuvarlar bebeğin enfeksiyon direncini arttırır. Anne sütü bebek için en iyi, en taze, en doğal besin olmakla beraber ekonomiktir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha zekidir. Anne sütü ile bebeğin su ihtiyacı karşılandığından bebeğe ayrıca su verme ihtiyacı doğmamaktadır. Hem annenin hem de bebeğin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları karşılandığı için anne sütü hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir.

Yorumlar